Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia pielęgnacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnością powyżej 16 lat

08.01.2020
Autor: M.

Moja córka jest w wieku 17 lat, rok temu zdiagnozowano u niej młodzieżową kifozę piersiową (chorobe Schoermana), chodziła na rehabilitację, ale niewiele pomogła. Chcemy złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności i tu moje pytanie, w przypadku gdy zostanie przyznane orzeczenie czy stopień niepełnosprawności, to czy jako matka mogę starać się o zasiłek pielęgnacyjny. Dodam, że córka się uczy i wymaga częściowej pomocy drugiej osoby.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Z uwagi na wiek wydawane będzie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (osoba powyżej 16 roku życia), gdyż orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia. Do celów świadczenia pielęgnacyjnego konieczne jest przyznanie dziecku znacznego stopnia niepełnosprawności. Uczulam, aby składając wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dokładnie uzasadnić dlaczego przysługuje osobie znaczny stopnień. Można wyjść poza szablon samego wzoru wniosku o orzeczenie, opisując schorzenie szerzej na oddzielnej kartce A4. Należy bardzo dokładne przedstawić wraz z wnioskiem dokumentację medyczną potwierdzającą niepełnosprawność w stopniu znacznym. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na stronie, dotyczącymi znacznego stopnia niepełnosprawności, aby wykazać we wniosku spełnienie przesłanek do przyznania znacznego stopnia.   

Co do samego świadczenia pielęgnacyjnego, to z uwagi na dużą ogólność Pani zapytania, aby uzyskać wiążące informacje w Pani indywidualnej sprawie uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego zalecam bezpośredni kontakt z organem właściwym w sprawie świadczenia (właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej), w celu ustalenia możliwości uzyskania świadczenia.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas