Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Atenach zgasł płomień igrzysk

05.07.2011
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

W poniedziałkowy wieczór, po dziewięciu dniach rywalizacji, zgasł na stadionie Panatenajskim w Atenach Ogień Nadziei XIII Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. 85 polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną przywozi do Polski 87 medali: 29 złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych. W sumie w zawodach wzięło udział 7000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów.

– Wszyscy nasi reprezentanci zakończyli rywalizację bez poważniejszych kontuzji, a prawie każdy ma medal. Bardzo się cieszymy z tego powodu – poinformowała Polską Agencję Prasową szefowa ekipy, Małgorzata Strzałkowska.

Medale polskiej ekipy tworzą zestawienie, które podajemy poniżej, ale to nie one stanowiły o sile imprezy, jej esencji, randze i o tym, co w niej było najważniejsze. Najważniejsza i najsmutniejsza okazała się organizacyjna niemoc wobec napiętej sytuacji społecznej w Grecji, stanowiącej tło ateńskich igrzysk. Organizatorzy musieli dołożyć ogromnych starań, aby igrzyska mogły przebiegać niezależnie od wydarzeń politycznych w stolicy Grecji. Z perspektywy czasu będzie można ocenić, z jaką oceną zdali ten egzamin. Tuż po igrzyskach wydaje się, że na wysokości zadania stanęli zarówno organizatorzy, jak i sami sportowcy.

– My jesteśmy teraz pełni poparcia dla nich, bo wiemy, jaką sytuację mają obecnie. Komitet Organizacyjny stoi przed naprawdę trudnym zadaniem – mówił przed wyjazdem do Aten Bogusław Gałązka, dyrektor Komitetu Organizacyjnego ubiegłorocznych odbywających się w Warszawie Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, od lat związany z Olimpiadami Specjalnymi. Gałązka odwołał się do starożytnej tradycji olimpijskiej, polegającej na zawieszeniu wszelkich konfliktów na czas igrzysk. W Grecji – kolebce światowego ruchu olimpijskiego - tak się nie stało... Między innymi z powodów zamieszek w centrum Aten uczestnicy igrzysk mieli ograniczone możliwości poruszania się po mieście. Nie mogli zwiedzać Aten - a przecież w tych igrzyskach sport jest jednym z wielu elementów pewnej całości. Tym razem tych dodatkowych elementów zabrakło.

Z drugiej strony – sama sytuacja polityczna w Grecji może stanowić pewną nowość w historii samego ruchu Olimpiad Specjalnych na świecie, wspomniany wyżej egzamin, którego wymiar będzie można ocenić dopiero z perspektywy czasu. Organizatorom udało się doprowadzić trudną imprezę do szczęśliwego końca. Sportowców zaś sama sytuacja polityczna w kraju organizatora igrzysk – i fala zajść, przypadająca na okres rywalizacji sportowej - postawiła w zupełnie nowej sytuacji: pewnej instytucjonalnej obojętności wobec nich w obliczu innych, „ważniejszych” problemów społecznych. To chyba nowe doświadczenie samego ruchu, nowy scenariusz, mogący skorygować dotychczasowy kurs światowej organizacji Olimpiad Specjalnych.

– Chodzi o to, by dać ludziom szansę, aby mogli wejść do tego świata naszego, pełnosprawnego – powtarza jak mantrę współtwórca Olimpiad Specjalnych Polska, Bogusław Gałązka, podkreślając zarazem, że z jednej strony społeczeństwa muszą wykazać sie zrozumieniem i akceptacją wobec uczestników ruchu Olimpiad Specjalnych, z drugiej zaś - pozostawić pewien margines tolerancji własnej i samych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Innymi słowy, nie należy podejmować działań na siłę.

– To bardzo ważne, żebyśmy wszyscy to zrozumieli. My, jako działacze organizacji, i ci, którzy nam pomagają (wolontariusze, sponsorzy i ambasadorzy). Bo jeżeli będziemy robić coś na siłę, zepsuje to cały sens Olimpiad Specjalnych: możliwość dania szansy bycia pełnoprawnymi sportowcami, olimpijczykami, w pełnym wymiarze, zarówno sportowym, jak i społecznym. To jest najważniejsze – dodaje.

Każde igrzyska Olimpiad Specjalnych to coś więcej niż sport i to „coś więcej” bywa ważniejsze od samych zmagań. Nie można z drugiej strony oczekiwać, że świat nowożytny zacznie nagle pisać nową historię i powróci do starożytnej tradycji zawieszania konfliktów na czas igrzysk, także XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Ateny 2011.

Nam pozostaje dodatkowa satysfakcja. Satysfakcja z ubiegłorocznych warszawskich Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które nadal pozostają najlepiej zorganizowaną taką imprezą w Europie. Co prawda skala trudności organizacyjnych igrzysk europejskich jest znacznie niższa niż światowych, ale sam fakt jest znamienny – i miejmy nadzieję – rokujący na przyszłość. I nie chodzi tu bynajmniej o ambicjonalne plany organizacji którychś ze światowych igrzysk w stolicy Polski (tak zapewne się kiedyś stanie), ale o samo dostrzeganie ruchu Olimpiad Specjalnych i samych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bo w tej domenie jest w naszym społeczeństwie zbyt dużo stereotypów i mitów do obalenia.

Drugą falę satysfakcji przywiozą z Aten powracający we wtorek sami sportowcy i ich opiekunowie. Niemal wszyscy reprezentanci Polski, którzy zakończyli rywalizację, otrzymali medale. W sumie polska ekipa przywozi z Grecji 29 medali złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych.
 
PŁYWANIE
Dominika Konior - srebro na 50 m stylem grzbietowym
Tomasz Bethke - złoto na 25 m stylem klasycznym
Katarzyna Wyderska - srebro na 25 m stylem klasycznym
Karol Rybowiak - srebro na 25 m stylem grzbietowym i srebro na 25 m stylem dowolnym
Paweł Oleszyński - srebro na 50 m stylem dowolnym i srebro na 25 m stylem grzbietowym
Tobiasz Zawierta - brąz na 25 m stylem dowolnym i srebro na 25 m stylem grzbietowym

LEKKOATLETYKA
Joanna Ziętek – srebro w pchnięciu kulą
Krzysztof Selcer – brąz w pięcioboju
Łukasz Bujnowski – brąz w skoku w dal
Aneta Wołoszyn – brąz w biegu na 100 m
Dorota Popławska – złoto w biegu na 200 m

BOCCE
Karolina Tułodziecka, singiel – złoto
Diana Bochenek, singiel – złoto
Radosław Suś i Rafał Żywczyk, debel – srebro
Diana Bochenek i Karolina Tułodziecka, debel – złoto
Diana Bochenek, Radosław Suś, Karolina Tułodziecka, Rafał Żywczyk, gra drużynowa – złoto

BOWLING
Janusz Sikorski i Grzegorz Gniadek, debel – złoto

KOLARSTWO
Agnieszka Sobczyk – złoto na 5 km oraz złoto na 500 m
Jacek Cieśluk – brąz na 1 km oraz brąz na 5 km na szosie

GIMNASTYKA
Patrycja Mańka, skok – brąz, poręcze asymetryczne – srebro
Monika Popiołek, skok – złoto, poręcze – złoto, równoważnia – srebro, ćwiczenia wolne – srebro, wielobój – brąz
Dominik Basiński, kółka – srebro, drążek – brąz
Paweł Korzeniowski, ćwiczenia wolne – złoto, skok – brąz, poręcze – brąz, drążek – srebro

TRÓJBÓJ SIŁOWY
Wojciech Klimek, wyciskanie – srebro, przysiad – srebro, martwy ciąg – brąz, trójbój – brąz
Robert Równicki, martwy ciąg – srebro, wyciskanie – brąz, przysiad – brąz, trójbój – brąz
Małgorzata Basicka, martwy ciąg – złoto, wyciskanie – srebro, przysiad – złoto, trójbój – złoto

WROTKARSTWO
Marian Garguła, złoto na 1000 m, brąz na 500 m
Mariusz Strzyżewski, srebro na 500 m, brąz na 300 m
Andrzej Wójcik, srebro na 500 m, brąz na 1000 m
Karolina Staniucha, srebro na 500 m, srebro na 300 m, złoto na 100 m

TENIS ZIEMNY
Adam Skora, singiel – złoto
Sylwia Ubych, singiel – złoto
Adam Skora i Sylwia Ubych, debel mieszany – brąz

JEŹDZIECTWO
Dariusz Jaskólski, ujeżdżenie – złoto
Ewelina Bojska, tor przeszkód – brąz
Dariusz Jaskólski i Ewelina Bojska, sztafeta – brąz

BADMINTON
Agnieszka Frydel, singiel – złoto
Dominika Biała, singiel – złoto
Maciej Jerka, singiel – srebro
Krzysztof Nowicki, singiel – złoto
Maciej Jerka i Krzysztof Nowicki, debel – srebro
Agnieszka Frydel i Dominika Biała, debel – srebro
Maciej Jerka i Dominika Biała, debel mieszany – złoto
Krzysztof Nowicki i Agnieszka Frydel, debel mieszany – brąz

TENIS STOŁOWY
Beata Oliwiak, singiel – brąz
Ernest Jasik i Adam Tarkota, debel – brąz
Beata Oliwiak i Justyna Modrzyńska, debel – srebro
Adam Tarkota i Beata Oliwiak, debel mieszany – brąz
Ernest Jasik i Justyna Modrzyńska, debel mieszany – srebro

PIŁKA NOŻNA KOBIET – brąz drużyny w składzie:
Karolina Bogdańska, Krystyna Brzezińska, Angelika Gramza, Małgorzata Jakóbowska, Paulina Jaworska, Aleksandra Kościńska, Zofia Rudowicz, Małgorzata Siemiątkowska, Dorota Sikorska, Agnieszka Śmigielska, Żaneta Szulecka

PIŁKA NOŻNA MĘŻCZYZN – brąz drużyny w składzie:
Damian Berczyński, Daniel Cabaj, Damian Kaźmierczak, Daniel Kaźmierczak, Paweł Kołodziejczak, Mateusz Mirga, Mariusz Przepióra, Krzysztof Smuga, Andrzej Stępień, Bogusław Stępień, Łukasz Tępiński, Tomasz Tomasiak

KAJAKARSTWO
Paweł Ubych, jedynka turystyczna – złoto na 200 m
Marcin Wardin, jedynka turystyczna – srebro na 500 m
Agata Jaroszewicz, jedynka turystyczna – srebro na 500 m,  złoto na 200 m
Monika Klekotko, jedynka turystyczna – złoto na 500 m, złoto na 200 m
Paweł Ubych i Marcin Wardin, dwójka turystyczna – złoto na 500 m

KOSZYKÓWKA  MĘŻCZYZN – srebro drużyny w składzie:
Krzysztof Brusiło, Piotr Florian, Marcin Florian, Marcin Kias, Marcin Kozica, Damian Krzysiek, Tomasz Solecki, Mateusz Wesoły, Paweł Zawada, Walenty Żołędziowski.

W poniedziałek flaga Olimpiad Specjalnych została przekazana delegacji z południowokoreańskiego miasta Pyeongchang, gdzie w 2013 roku odbędą się zimowe igrzyska.
Pyeongchang po raz trzeci stara się też o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku. Poprzednio nieznacznie przegrało z kandydaturami Vancouver i Soczi.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas