Czy można odmówić mężowi karty parkingowej?
Mój mąż ma znaczny stopień niepełnosprawności, porusza się na wózku (jest po udarze) odmówiono nam karty mówiąc że nie może prowadzić sam samochodu. Ja wożę go na rehabilitację i trudno mi w Warszawie znaleźć miejsce do zaparkowania blisko rehabilitanta. Po drugie nie mogę męża zostawiać samego w domu, wszędzie się z nim poruszam, każde wyjście na zakupy także jest uciążliwe. Pomijam kwestię finansową, nie stać mnie na parkowanie samochodu w centrum Warszawy 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Czy mają prawo mi odmówić wydania karty parkingowej dla męża?
Szanowna Pani,
przesłanką wskazania w orzeczeniu, o spełnianiu warunków do uzyskania karty parkingowej - pkt 9 wskazań w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności - jest stwierdzenie, iż występuje u danej osoby znacznie ograniczona zdolność samodzielnego poruszania się, a nie kwestia czy dana osoba może kierować samochodem, tym bardziej jak Pani wskazała, mąż z Panią jeździ samochodem.
Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.
Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art. 4779 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik