Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej

02.03.2020
Autor: H.

Jestem osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od kilku lat korzystam w pracy z przywilejów pracowniczych typu skrócony czas pracy, dodatkowy urlop, itp. Pracuję na cały etat w administracji. W tym roku, a dokładnie z końcem lipca 2020, odchodzę na emeryturę. Chciałabym w maju skorzystać z wyjazdu na 14-dniowy turnus rehabilitacyjny (skierowanie od lekarza). Proszę o wyjaśnienie jak w takiej sytuacji należy rozliczyć dodatkowy urlop. W normalnej sytuacji byłoby 21 dni, a co w momencie gdy odchodzę na emeryturę z końcem lipca, o czym wie mój pracodawca.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 20 ustawy  - osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f kierowanie do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej i turnusie rehabilitacyjnym, ust. 1 pkt2;
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
  3. Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
  4. Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 dodatkowy urlop wypoczynkowy, ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

To, iż Pani w tym roku przechodzi na emeryturę nie powinno stanowić przeszkody do skorzystania przez Panią z prawa do zwolnienia na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym przed rozwiązaniem stosunku pracy w wymiarze 10 dni roboczych (14-dniowy pobyt z weekendami).

Jak wyjaśniają urzędnicy na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: „Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że w przypadku korzystania w danym roku przez osobę niepełnosprawną z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ustalając wymiar zwolnienia na turnus, udzielonego w tym samym roku kalendarzowym, bierze pod uwagę wymiar wykorzystanego wcześniej dodatkowego urlopu. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w przypadku gdy najpierw osoba niepełnosprawna korzysta ze zwolnienia na turnus (np. jeśli pracownik wykorzysta na turnus rehabilitacyjny 14 dni roboczych, wówczas w ramach dodatkowego urlopu wypoczynkowego, może wykorzystać jedynie 7 dni). Prawo do zwolnienia od pracy jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego, w tym dodatkowego. Pracodawca nie może żądać, aby pracownik niepełnosprawny wyjeżdżał na turnus w okresie urlopu wypoczynkowego”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas