Jakie będą dalsze losy weryfikacji rent?
Pod wpływem krytyki oraz obaw o niezgodność z konstytucją, rząd zrezygnował z przeprowadzenia weryfikacji rent w sposób zaproponowany w planie Hausnera.
Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w projekcie ustawy, weryfikacji miały zostać poddane wszystkie osoby pobierające renty z tytułu trwałej niezdolności do pracy i którym do powszechnego wieku emerytalnego brakowało 10 lat. Projekt ustawy spotkał się z krytyką ze strony wielu środowisk, a co więcej, obawiano się, że ustawowy nakaz weryfikacji rent przyznanych na podstawie prawomocnego wyroku sądu może zostać zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.
Rezygnacja z prac nad ustawą, nie oznacza jednak, że weryfikacja nie jest możliwa. Na jej przeprowadzanie pozwalają przepisy Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353). Zgodnie z art. 126 wspomnianej ustawy osoba mająca już ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na żądanie organu rentowego musi się poddać badaniom lekarskim. Podstawą do wezwania na powtórne badania może być zarówno analiza dokumentacji medycznej, na podstawie której dana osoba została uznana za niezdolną do pracy, jak również donos. Rencista musi stawić się na takie badania pod groźbą utraty prawa do świadczenia.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: Gazeta Prawna Nr 129 (1238), 5 lipca 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz