Pracodawcy osób niepełnosprawnych biją na alarm
Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 maja 2004 r. w sprawie warunków udzielania pomocy przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (DZ.U.04.114.1194) wprowadziło znaczne zmiany w zasadach dofinansowania i rozliczania przedsiębiorstw.
Jak podał miesięcznik "Nasze Sprawy" - 7 czerwca 2004 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska pracodawców osób niepełnosprawnych. Wzięli w nim udział m.in. członkowie POPON-u, KIGR-u, Porozumienia Branżowego - Związku Pracodawców oraz przedstawiciele PFRON-u. Uczestnicy spotkania zwrócili przede wszystkim uwagę na fakt, iż rozporządzenie z 18 maja pozostaje w sprzeczności z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jak zauważyła Iwona Parzyńska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, nowe rozporządzenie wprowadziło obowiązek udowodnienia podwyższonych kosztów związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych i rozliczenia się do 15 lutego roku następującego po roku sprawozdawczym z uzyskanego zaliczkowo dofinansowania. Wymogu takiego nie ma w ustawie. Wielu pracodawców osób niepełnosprawnych obawia się, że ich wyliczenia mogą zostać nie zaakceptowane i w rezultacie będą oni zmuszeni do zwrotu otrzymanej pomocy.
Kolejną niejasność stanowi kwestia dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Ustawa uzależnia jego wysokość od rodzaju firmy. Zakładom pracy chronionej przysługuje 100 proc. tej kwoty, a firmom na tzw. otwartym rynku - 70 proc., podczas gdy rozporządzenie milczy na ten temat. Jest w nim jedynie mowa o procentowych wskaźnikach pomocy publicznej zależnie od stopnia niepełnosprawności zatrudnionych. Wynika zatem z tego, że pracodawca z otwartego rynku pracy może domagać się 100-procentowego dofinansowania.
Ten sam problem dotyczy wysokości dofinansowania do składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych - ustawa uzależnia ich wysokość od rodzaju podmiotu, natomiast według rozporządzenia dofinansowanie ma być dla wszystkich identyczne.
Dodatkowy problem stanowi fakt, że obowiązujące regulacje prawne są niezgodne z prawem unijnym. Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2204/2002 definiuje firmę pracy chronionej jako zakład, w którym co najmniej 50 proc. pracowników stanowią osoby niepełnosprawne, "niezdolne do podjęcia pracy na otwartym rynku" - warunku takiego nie spełnia zdecydowana większość zakładów pracy chronionej w Polsce.
Jak poinformowała na spotkaniu Pavlina Suchankova, pełnomocnik Zarządu Krajowego POPON, do POPON napływają sygnały o tym, iż w związku ze skomplikowaną sytuacją prawną, część pracodawców nie wyklucza dużych zwolnień grupowych oraz rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej.
Przeczytaj pełną treść rozporządzenia
http://www.niepelnosprawni.pl/labeo/app/cms/x/9170
Źródło: www.popon.pl, "Nasze Sprawy" nr 6 (173) czerwiec 2004
r.
Opracowanie: Paweł Kanclerz, Dorota Landsberger
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz