Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie wydane w 1990 r. jest równoznaczne z orzeczeniem stopnia?

07.04.2020
Autor: M.

Czy orzeczenie 2 grupy inwalidztwa wydane przez Sąd Wojewódzki w Lublinie w 1990 roku jest równoznaczne z orzeczeniem stopnia niepełnosprawności?

Szanowny Panie,

orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 r., traktuje się na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności tylko jeżeli są nadal ważne. Mówi o tym w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych art. 62:

Art.62.1. Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy.

Orzeczenie o zaliczeniu do:

  1. I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  2. II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  3. III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Reasumując: w 1997 r. zmieniły się zasady orzekania o niepełnosprawności. Nie ma już komisji lekarskich ds. inwalidztwa i zatrudnienia przy ZUS, które wydawały orzeczenia o zaliczeniu do I, II i III grupy inwalidzkiej. Wydane wówczas orzeczenia w dalszym ciągu są ważne (pod warunkiem, że zostały wydane na stałe), chociaż np. osoba, która chciałaby uzyskać prawo do karty parkingowej, musi uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie do ulg i uprawnień wydane przez powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności. Ponieważ orzeczenie, które Pan posiada staje się nieco archaiczne, a czasami nie pozwala korzystać z różnych uprawnień warto zadbać o uzyskanie orzeczenia z powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas