Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne w związku z ustalonym prawem do świadczenia przedemerytalnego

06.04.2020
Autor: A.

Mam córkę niepełnosprawną z orzeczeniem, że nie może sama egzystować /porusza się na wózku inwalidzkim po wypadku komunikacyjnym w wieku 17 lat w okresie nauki szkolnej/. Ja mam 63 lata i pobieram świadczenie przedemerytalne, które jest obecnie zdecydowanie niższe niż świadczenie pielęgnacyjne. W jaki sposób mogę się starać o świadczenie w związku z opieką nad córką, bo w MOPR powiedziano mi, że takie świadczenie mi nie przysługuje zgodnie z art. 17 ustawy o zasiłkach rodzinnych. Czy jest wyjście z takiej sytuacji? Zaznaczam, że nie mogę podjąć dodatkowej pracy.

Szanowny Panie,

zgodnie z  art. 17.ust. 5. ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

  1. osoba sprawująca opiekę:
  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

Jak stwierdził w wyroku z dnia 19 grudnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie o sygn. akt II SA/Go 774/19 – „Brak jest racjonalnych argumentów uzasadniających zróżnicowanie sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych polegających na wyłączeniu w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tych opiekunów, którzy mają ustalone prawo do jednego ze świadczeń wymienionych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. w sytuacji gdy to świadczenie jest niższe niż świadczenie pielęgnacyjne”.

Można wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, a po wydaniu decyzji odmownej wykorzystać drogę odwoławczą z ewentualną skargą do sądu administracyjnego włącznie. Coraz więcej wydawanych jest wyroków przez sądy administracyjne, które wskazują na możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości co najmniej różnicy pomiędzy świadczeniem wymienionym w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., a wysokością świadczenia pielęgnacyjnego, która wynosi aktualnie 1830 zł.

Warto przeanalizować uzasadnienie do w/w wyroku, co prawda sprawa dotyczy konkretnego przypadku, ale można pomocniczo wykorzystać do swojej sprawy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas