Nowa metoda zapobiegania skutkom uszkodzeń rdzenia kręgowego
Na łamach "Nature Medicine" naukowcy donieśli o nowej metodzie zapobiegania skutkom uszkodzeń rdzenia kręgowego poprzez zablokowanie receptorów purynowych.
W wyniku złamania kręgosłupa dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co prawie zawsze związane jest z uszkodzeniem narządu ruchu. W zależności od tego, na jakiej wysokości rdzeń kręgowy zostanie uszkodzony, może dojść do pełnego paraliżu rąk i nóg, a nawet sytuacji, kiedy chory nie może samodzielnie oddychać (przy urazach odcinka szyjnego czy górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa) lub do częściowego porażenia kończyn.
Ponieważ uszkodzone komórki rdzenia kręgowego obumierają, urazy kręgosłupa są wciąż nieodwracalne pomimo ogromnego postępu medycyny.
Naukowcy z University of Rochester, pod kierunkiem Maikena Nedergaarda odkryli, że proces obumierania tych komórek może zostać zahamowany, dzięki zablokowaniu receptorów purynowych na powierzchni komórek nerwowych uszkodzonego rdzenia. Ten sposób pozwala jednocześnie zapobiegać paraliżowi.
Badania wykazały, że wokół miejsca uszkodzenia rdzenia gromadzi się związek (o nazwie ATP), który zawiera jedną z tzw. zasad purynowych (adeninę). Komórki nerwowe rdzenia kręgowego mają na powierzchni specjalne receptory dla zasad purynowych. ATP, wiążąc się z tymi receptorami, może doprowadzić do śmierci komórek nerwowych. Prawdopodobnie to zjawisko jest odpowiedzialne za obumieranie komórek nerwowych w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Naukowcy dowodzą jednak, że obumieranie komórek rdzenia i złagodzenie skutków urazu można zahamować dzięki zastosowaniu antagonistów receptorów purynowych. Są to związki, które wychwytują wolne ATP, znajdujące się w okolicy urazu lub nie dopuszczają do przyłączenia się ich do receptora na powierzchni komórki nerwowej.
Źródło: zdrowie.onet.pl, 19 lipca 2004 r.
Opracowanie: redakcja
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?
- Dlaczego kask rowerowy to nie tylko wybór – to obowiązek!
- ZUS: rehabilitacja lecznicza także dla osób z chorobami układu nerwowego oraz po wypadkach
- Komunikacja to prawo, nie przywilej. Fundacja Jim apeluje o systemowe wsparcie dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
- Wystartowały zapisy do kolejnej, 12stej edycji biegu „Daj piątaka na dzieciaka”
Dodaj komentarz