Niewidomi pokochali bowling
Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących uprawia bowling. W rozegranych w Opolu mistrzostwach Polski wystartowało 60 zawodników z całego kraju. Sport, który daje radość i możliwość rywalizacji, stanowi dla wielu fantastyczny sposób rehabilitacji, zaś najlepsi z najlepszych już w tym roku pojadą na mistrzostwa świata.
Ostatnie pięć lat to fantastyczny okres rozwoju bowlingu niewidomych i niedowidzących w naszym kraju. Coraz więcej osób zaraża się pasją do tej dyscypliny sportu, a przyczyny tego są wielorakie. Amatorów bowlingu przyciąga przede wszystkim fakt, że to dyscyplina motywująca do spotkań towarzyskich, wymagająca koncentracji i pracy nad kondycją fizyczną.
Dla jednych to świetny sposób spędzania wolnego czasu, dla innych - pasja, która z czasem zmieniła się w profesjonalnie uprawiany sport. W 2006 roku powołana została kadra narodowa, treningi odbywają się pod czujnym okiem trenera, a dobre wyniki zachęcają do dalszej pracy. W 2010 roku na ME w Helsinkach reprezentacja dziewięciu zawodników zdobyła sześć medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe). To ogromny sukces, zwłaszcza że Polacy po raz pierwszy w historii pojawili się na tej rangi imprezie.
Zawody w Opolu były decydujące, jeśli chodzi o wyłonienie sześciu zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata. W klasyfikacji mężczyzn w kategorii B1 (osoby niewidome) wygrał Zdzisław Koziej. W kategorii B2 (pole widzenia - 5%) mistrzem Polski został Mieczysław Kontrymowicz, zaś w kategorii B3 (pole widzenia - 10%) najlepszy okazał się Wojciech Sudoł.
W rywalizacji kobiet w kategorii B1 najlepsza była Mariola Maćkowiak, w kategorii B2 - Danuta Odulińska, a w B3 mistrzostwo Polski zdobyła Honorata Borawa.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz