MP w strzelectwie: niewidomi mają oko
Na rozegranych w Łodzi Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym padły dwa rekordy Polski. Wśród pań najlepiej strzelała Aleksandra Janczek, wśród panów najlepszy był Jerzy Załomski.
To już drugie mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportowej. Do Łodzi przyjechało blisko pięćdziesięciu zawodników z całej Polski. Zawody zostały przeprowadzone w formule open i jedyne, co można stwierdzić to fakt, że strzelectwo niewidomych nieustannie się rozwija.
- Z moich obserwacji wynika, że zawodnicy zrobili ogromne postępy - nie kryje zadowolenia Piotr Łożyński, prezes ZKF Olimp - To kolejny dowód na to, że systematyczna praca przynosi efekty.
W czasie zawodów padły dwa rekordy Polski. Aleksandra Janczek reprezentująca klub "Karolinka" Chorzów w kategorii KPN-40 uzyskała wynik 387 punków zaś Jerzy Załomki z klubu "Pionek" Bielsko-Biała w kategorii KPN-60 osiągnął wynik 589 punktów. To dobry prognostyk na zbliżające się Mistrzostwa Europy, które odbędą się w połowie września na Słowacji.
Strzelectwo niewidomych to dyscyplina, która dopiero się rozwija, jednak nie bez problemów.
- Poważny mankament to brak sprzętu. Zestaw broni pneumatycznej dla osoby niewidzącej kosztuje około dziesięciu tysięcy złotych. W Polsce mamy tylko dziesięć takich zestawów- narzeka Łożyński.
Szkoda, bo chętnych do strzelania jest coraz więcej. Dlaczego? Źródeł jego popularności można doszukiwać w fakcie, że kiedyś był to sport zastrzeżony tylko dla ludzi widzących. Dziś, dzięki zdobyczom techniki, jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, niewidomi mogą strzelać i trafiać do celu. A wszyscy chętni, którzy marzą o strzelaniu powinni zgłosić się do Związku Kultury Fizycznej Olimp.
Więcej informacji: www.zkfolimp.pl
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz