Czy można uzyskać dodatek pielęgnacyjny wstecznie?
W 2015 roku orzeczono I stopień niepełnosprawności ojca (Alzheimer). Ojcem opiekujemy się w domu. Mama dowiadywała się, czy ojcu z tego tytułu należy się jakieś wsparcie finansowe. Powiedziano, że tylko niebieska karta inwalidzka. Było to 5 lat temu i ani ojciec, ani mama z racji opieki nie dostają żadnego wsparcia. Ostatnio podczas załatwiania innej sprawy, mamę poinformowano, że przecież ojcu należy się 215.84 miesięcznie tytułem dodatku pielęgnacyjnego. Pani była zdziwiona, że od orzeczenia niepełnosprawności w 2015 roku rodzice nie otrzymali należnego im wsparcia finansowego. Mam 2 pytania: 1. Czy możemy ubiegać się wstecznie o wypłatę należnego dodatku pielęgnacyjnego? 2. Co jeszcze należy się ojcu jako niepełnosprawnemu i mamie jako jego opiekunce. Mama ma 82 lata, otrzymuje emeryturę. Tata 87 lat, też tylko emeryturę. W 2019 otrzymaliśmy dofinansowanie do łóżka medycznego w ramach znoszenia barier. Poza tym ojciec dostaje częściową refundację pieluch. To wszystko.
Szanowna Pani,
skoro ojciec ma 87 lat i emeryturę, oznacza to, iż powinien od 75. roku życia otrzymywać jako dodatek do emerytury - dodatek pielęgnacyjny. Proszę to sprawdzić w ZUS-ie lub na decyzji ZUS.
Może urzędnik miał na myśli zasiłek pielęgnacyjny, który wypłaca gmina, a nie ZUS, który jednak nie przysługuje w przypadku gdy dana osoba jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych - zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Odnośnie dodatkowych uprawnień przede wszystkim polecam udać się do miejscowego powiatowego centrum pomocy rodzinie, aby uzyskać informacje – jak w Pani powiecie są rozdysponowywane środki PFRON, ponieważ każdy powiat w pewnym zakresie może określać na co środki będą przeznaczone.
Polecam także skorzystanie z Portalu informacyjnego Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON, na którym znajdzie Pani zakres uprawnień przysługujących osobom posiadającym odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności
W razie dalszych wątpliwości, warto skonsultować się bezpośrednio z prawnikiem – w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik