Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnia nie uwzględniła prawa do pierwszeństwa

06.04.2020
Autor: E.

Od 30 lat przebywam na rencie - niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. W lutym tego roku, będąc na wizycie kwalifikacyjnej w poradni reumatologicznej we Wrocławiu (ul. Borowska), celem przyjęcia na leczenie szpitalne, zostałam zapisana na termin: listopad 2020 r. Przyjmująca pani dr. nie uwzględniła przysługujących mi praw, oznajmiając, że to nie zawał serca. Co w takiej sytuacji mam uczynić?

Szanowna Pani,

Zgodnie z ustawą z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2018 r., poz. 932) osobom, posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezależnie od wieku przysługują szczególne uprawnienia obejmujące dostęp do: świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych.

Przepisy nałożyły na świadczeniodawców w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązek zapewnienia uprawnionym właściwej dostępności niezbędnych świadczeń.

W związku z powyższym świadczeniobiorcom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje:

  • prawo do wyrobów medycznych, stosowanych zgodnie ze wskazaniami, do wysokości wskazanego w przepisach limitu finansowania ze środków publicznych według;
  • prawo do korzystania poza kolejnością ze: świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach;
  • możliwość skorzystania z pomocy specjalisty bez konieczności posiadania skierowania;
  • zniesiono limit finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej w ramach umów z NFZ.

W celu skorzystania z przysługujących uprawnień należy zgłosić się do rejestracji i okazać dokument potwierdzający posiadanie znacznego stopnia niepełnosprawności.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami na naszym portalu w artykule Znaczny stopień, czyli bez limitu, skierowania i kolejek, autorstwa Beaty Dązbłaż. 

W swoim zapytaniu nie wskazała Pani czy ma Pani orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z treści przepisu art. 1 ww. ustawy wynika zaś jednoznacznie, iż określa ona szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy wsparcie obejmuje zapewnienie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej odpowiednich dla świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jednakże, brałbym pod uwagę też fakt, iż orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawane jest na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie zaś z art. 5 pkt 1 i 1a ww. ustawy o rehabilitacji orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  • całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust 5 ww. ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W tej sytuacji jest możliwość dochodzenia swoich praw. Może warto napisać pismo do poradni przedstawiając swoje argumenty. Zalecam wcześniej kontakt z prawnikiem celem pomocy w napisaniu pisma. Może Pani skorzystać z darmowych porad prawnych. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas