Renciści socjalni dorobią do 70 proc. średniej krajowej
19 sierpnia br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie przyjęto poselski projekt Ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.
27 lipca odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie Ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Chodzi o art. 10 w ustawie o rencie socjalnej z 27 czerwca 2003 r., zgodnie z którym zawiesza się rentę socjalną, kiedy osoba ją pobierająca osiągnie przychód wyższy niż 30 proc. średniej krajowej. Taka sytuacja często była powodem obaw rencistów socjalnych przed utratą pewnego wpływu środków z tytułu renty i niepodejmowania przez nich pracy.
Zgodnie z przyjętym w piątek projektem ustawy, artykuł, o którym mowa, otrzymuje brzmienie: „Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1-5, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych”. Aktualnie jest to kwota 2426 zł brutto.
W ten sposób zrównano rencistom możliwości dorobienia – zarówno do renty socjalnej, jak i renty z tytułu niezdolności do pracy - do 70 proc. średniej krajowej.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
Komentarz posła Marka Plury
Fundamentalne znaczenie dla podjęcia prac nad tym zagadnieniem
miała społeczna inicjatywa legislacyjna. Jednak w toku prac komisji
całkowite zniesienie pułapki rentowej dla rencistów socjalnych
uznano za niesprawiedliwe w stosunku do innych rencistów,
podlegających progom dochodowym ograniczającym i zawieszającym ich
świadczenia. Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że renta socjalna
będzie narzędziem wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na
rynku pracy. Wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym stanowi ono około 700
zł miesięcznie. To swoisty dodatek w wysokości blisko 30 proc.
przeciętnego wynagrodzenia.
Próg dochodu zawieszający rentę socjalną wyniesie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co składa się w spójną całość. Osoby pobierające tę rentę mogłyby dziś dorobić miesięcznie 1757 zł "na rękę", ale zakładamy, że kwota ta wzrośnie po wejściu w życie zmiany ustawy od 1 stycznia 2012 roku. Przychylna temu rozwiązaniu atmosfera polityczna oraz akceptacja rządu dają mi pewność, że Sejm i Senat przyjmą ustawę w tej kadencji.
Komentarz