Duda: Dopłaty do pensji mogą być wyższe
Podstawa dofinansowania pensji niepełnosprawnych może wzrosnąć. Limity dorabiania dla rencistów socjalnych powinny być podwyższone. Zmieniona będzie formuła działania warsztatów terapii zajęciowej.
Rozmowa z Jarosławem Dudą - pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych:
"DGP": Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja tzw. ustawy rehabilitacyjnej miała przywrócić stabilizację finansową Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Czy wypłata dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników nie jest już zagrożona?
Ich wypłata nie była zagrożona nawet wtedy. Tylko nasz wspólny sukces polegający na przyroście zatrudnienia – bo w systemie dofinansowań przybyło 68 tys. pracowników – spowodował zachwianie zdolności funduszu do realizacji wszystkich zadań. Środki PFRON okazały się ograniczone, a ustawa nakłada obowiązek wypłaty dofinansowań do pensji niepełnosprawnych. Musieliśmy więc dokonać niezbędnych zmian. Sytuacja finansowa PFRON jest dziś stabilna i w kolejnych latach powinna się utrzymać. Mając poczucie bezpieczeństwa, możemy realizować wszystkie zadania, które są zapisane w ustawie. Dodatkowe pieniądze trafiły już do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się rehabilitacją.
Jeżeli sytuacja PFRON jest stabilna, to czy rząd rozważa odstąpienie od dalszych zmian, które przewiduje nowelizacja, np. stopniowego obniżania dofinansowań do pensji osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które zacznie obowiązywać od 2012 roku?
Na kolejne zmiany w ustawie jest zdecydowanie za wcześnie. Nowe przepisy funkcjonują dopiero kilka miesięcy. Poprawiły one sytuację finansową PFRON, ale o ocenę poszczególnych rozwiązań możemy się pokusić dopiero po upływie dłuższego czasu. Zastanawiamy się jednak, czy nie wprowadzić zmian dotyczących art. 22 ustawy o rehabilitacji, czyli ulg we wpłatach na PFRON dla kontrahentów pracodawców osób niepełnosprawnych.
90 proc. firm, które mogły ich udzielać, straciło od 1 stycznia do tego prawo.
Byłem zwolennikiem likwidacji ulg, tak aby wszystkich pracodawców osób niepełnosprawnych obowiązywały takie same zasady dotyczące współpracy z rynkiem. Takie drastyczne działania skrzywdziłyby jednak te przedsiębiorstwa, które są oparte na ekonomii społecznej. One aktywizują osoby z najbardziej dotkliwymi niepełnosprawnościami i bez ulg dla kontrahentów nie miałyby szans przetrwania. A zadaniem państwa powinno być wspieranie właśnie grup specjalnych, z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Komentarz