Jacek Czech: kiedy pływam, jestem wolny
Uszkodził kręgosłup szyjny na odcinku C5C6. Jest tetraplegikiem. Jednak tamten sparaliżowany chłopak sprzed lat różni się od tego, kim jest teraz. Tamten leżał i patrzył w sufit. Ten, którym się stał, skończył studia, jeździ samochodem, uprawia sport, jest niezależny i samodzielny.
Jacek Czech od siedemnastu lat jeździ na wózku. Miał osiemnaście lat, gdy skoczył do jeziora na główkę. Uratował go przypadkowy przechodzień. Kilka dni później operacja, długie miesiące w szpitalu, żmudna rehabilitacja i tylko jeden cel: chodzenie.
- Najtrudniejsze na początku było odpowiedzieć sobie na pytanie: co mam ze sobą zrobić, jak będę żył, czy dam radę? To pytania, przed którymi staje człowiek niepełnosprawny - wspomina Jacek. - We mnie była niesamowita chęć zmiany stanu, w którym się znalazłem. Chciałem chodzić, wierzyłem, że wstanę i na to wszystko ukierunkowałem. Dzięki temu stałem się doskonałym sportowcem – dodaje.
Fot.: Piotr Stanisławski
Pływanie było pierwszą, naturalną dyscypliną, jaką Jacek zaczął uprawiać; najpierw traktował je jako formę rehabilitacji, później jako sport. Jak sam przyznaje, przejście z pływania rekreacyjnego do pływania wyczynowego było płynne. Po drodze była jeszcze szermierka, ale raczej jako przygoda i doświadczenie walki z żywym przeciwnikiem, którego trzeba pokonać. Bo w pływaniu każdy walczy ze sobą, ze swoimi słabościami, z trudnościami, jakie stwarza woda. Na początku jednak największym problemem była logistyka, dojazd na basen, przygotowanie. Dużo czasu trzeba poświęcić na przebranie się, wysuszenie.
- Zawsze pływałem do mocnego zmęczenia. Woda daje poczucie niezależności. Kiedy pływam, jestem wolny, nic mnie nie ogranicza. Pływałem do momentu, kiedy nie miałem już sił - opowiada Jacek. - Pływanie to sztuka doskonała, wymaga idealnej współpracy techniki z mięśniami i oddychaniem. Technika, oddech, przygotowanie fizyczne - te trzy czynniki trzeba połączyć.
Na zdjęciu: Jacek Czech, fot.: Maciej Kowalczyk
Jacek nieustannie pracuje nad sobą. Chodzi na siłownię, jeździ po lesie - to żeby wyrobić kondycje, siłę i zwiększyć objętość płuc. Do tego dochodzą ćwiczenia z rehabilitantami i godziny w basenie, bo jak zapewnia Jacek, „woda jest tylko elementem, który trzeba opanować, reszta to trening na lądzie”.
Jest jednak pewna zależność warta podkreślenia. Im więcej Jacek dawał z siebie ukochanemu pływaniu, tym więcej dzięki niemu otrzymywał. I nie chodzi tylko o medale, których było coraz więcej. Do cudownego poczucia wolności dochodziły z czasem coraz większa sprawność i odwaga, by żyć na własny rachunek, uniezależnić się od rodziny, podjąć pracę, samemu dawać sobie radę z codziennością.
Pierwsze zawody, na jakich się pojawił, to letnie mistrzostwa Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Pojechał dobrze przygotowany. Wystartował w grupie niepełnosprawności S2 i z marszu pokonał mistrza paraolimpijskiego Mirosława Piesaka. Pływał wtedy w granicach 2,35 na 50 metrów. Teraz, po siedmiu latach wyczynowego pływania, jest 2,26 - „życiówka” z ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Eindhoven i jednocześnie nowy rekord Polski. Ale do rekordu świata daleko - aż 16 sekund, raczej nie do przeskoczenia, choć nominację paraolimpijską ma już w kieszeni. Cykle treningowe trwają od sześciu do ośmiu tygodni. Pływanie intensywne - pięć razy w tygodniu. W przygotowaniu, jak podkreśla, ważny jest cały zespół: trenerzy, masażysta i niezastąpiony asystent - brat Przemek, który pomaga na każdym kroku. Bo jak twierdzi Jacek, „kwintesencja to pływać coraz lepiej, poznać swoje słabe strony, żeby być coraz lepszym”.
Fot.: www.sxc.hu
Nie jest to jednak łatwe. Zazwyczaj jest bardzo trudno; zwłaszcza na rok przed igrzyskami. Bo jak inaczej spojrzeć na nieustanne kłopoty finansowe klubu, opóźnienia w wypłacie stypendium umożliwiającego regularne treningi bez zadłużania się i brak odpowiedniej liczby zgrupowań? W tym roku zgrupowanie było tylko jedno, przed mistrzostwami Europy w Berlinie - na tych zawodach Jacek poniósł całkowitą porażkę. Wrócił bez medalu, ma kontuzję barku i przez najbliższy czas będzie musiał się leczyć. Codzienność bywa przygnębiająca, choć dla Jacka to nie powód, by rzucić sport. Musi wytrzymać do Londynu.
Dlatego - kiedy na niego patrzę - widzę przede wszystkim wojownika. Takiego, który sobie nie odpuszcza, takiego, który jeśli coś postanowi, to doprowadza sprawę do końca. Bo mimo że wózek zawsze kojarzy się ze słabością, to Jacek jest silnym facetem. W przeciwnym razie nie stałby się tym, kim jest teraz: pływakiem kadry Polski i magistrem inżynierem informatykiem ze specjalizacją: sieci komputerowe, absolwentem Politechniki Rzeszowskiej i Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych. Do szczęścia brakuje tylko jednego - medalu Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. I - jak dodaje Jacek - nic nie jest niemożliwe.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
-
Super!!!
27.03.2014, 18:58Chwala Bogu za takich wojownikow jak Ty :) dajesz piekne swiadectwo swoim zyciem !!! samych sukcesow zycze...aby to wymarzone sie spelnilo:) Pozdrawiam serdecznie!/ God bless Uodpowiedz na komentarz -
Kropla drąży skałę Jacku ... pamiętam jak nieustannie dążyłeś do celu "Krok po Kroku"... Inni ON zamiast siedzieć w domu POWINNI brać z Ciebie przykład. Życze SUKCESÓW !odpowiedz na komentarz
-
Trzeba mieć silną osobowość ...
26.08.2011, 12:25Trzeba mieć silną osobowość,żeby dawać radę tak dużo osiągnąć-nie poddać się pomimo trudności.Życie ludzi niepełnosprawnych w Polsce jest bardzo trudne.Podziwiam i życzę wytrwałości.odpowiedz na komentarz -
Jacku tak trzymaj dalej!!!
25.08.2011, 21:36Pozdrawiamodpowiedz na komentarz -
Znam osobiście
24.08.2011, 23:02I PODZIWIAModpowiedz na komentarz -
Bo ja wiem...?
24.08.2011, 13:48No chwała. Tylko czy to takie znowu bohaterstwo: z głupoty skoczyć na główkę a później się martwić, jak będę żył...? Cały czas mnie to męczy...odpowiedz na komentarz -
powiem tak :-)
23.08.2011, 13:42Szkal nadchodzi, nic mu nie przeszkodzi :-)odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz