Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawo rencisty do świadczenia pielęgnacyjnego

06.04.2020
Autor: A.

Mam rentę 864 i od 15 lat opiekuję się mamą 85 lat (orzeczenie). Jakie kryteria muszę spełnić, aby otrzymać świadczenie pielegnacyjne, czy mogę ubiegać się o nie?

Szanowna Pani,

Opiekunowi osoby z niepełnosprawnością może przysługiwać prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego (kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi obecnie 620,00 zł miesięcznie) lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi obecnie 1830 zł miesięcznie).Oba te świadczenia uregulowane są w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych. Obecnie opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że zawarte w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych różnicowanie wysokości pomocy dla opiekunów ze względu na wiek, w którym ich podopieczny stał się niepełnosprawny, jest niezgodne z zasadą równości obywateli wobec prawa, zapisaną w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

Warunkiem uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego jest rezygnacja ze specjalnego zasiłku opiekuńczego (gdy osoba go pobiera) na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. akt IV SA/Po 712/18. Zachęcam także do artykułu Więcej pieniędzy za opiekę? To możliwe! autorstwa Jacka Hołub, z konsultacją merytoryczną adwokata Grzegorza Jaroszczyka.

Ponieważ Pani zapytanie jest bardzo ogólne, i podejrzewam że nie otrzymuje Pani także specjalnego zasiłku opiekuńczego, zachęcam do zapoznania się z ogólnymi zasadami przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.    

Składając zaś wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, wniosek ten będzie oceniany według standardowych procedur. Przeszkodą może być otrzymywana przez Panią renta, zgodnie bowiem z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit a) ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty. Analogicznie wygląda sprawa w odniesieniu do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Mimo wszystko zalecam skorzystanie z darmowej porady prawnej, gdyż bezpośredni kontakt z prawnikiem umożliwi wnikliwe przeanalizowanie Pani sytuacji, co niej jest możliwe na podstawie ogólnie zadanego przez Panią pytania. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas