Prawny opiekun pasierba
Opiekuję się pasierbem, 42 lata, jestem opiekunem prawnym, jakie mam prawo do jakiegokolwiek zasiłku, nie pracuję i nie mam żadnego dochodu, pasierb o znacznym stopniu.
Szanowna Pani,
z tytułu pełnienia funkcji opiekuna prawnego ustawodawca przewidział możliwość przyznania pewnego wynagrodzenia, zostało ono uregulowane w art. 53a ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym - 1. Wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
2. Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.
Wniosek o przyznanie wynagrodzenia składa się do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich, który sprawuje nadzór nad pełnieniem przez Panią funkcji opiekuna prawnego.
Warto także zapoznać się z analizą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 listopada 2017 sygn. akt I OSK 786/17, który zajmował się kwestią przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad pasierbem.do wyroku z uzasadnieniem.
Nie mogę przesądzić nie znając całokształtu sprawy, iż w Pani przypadku sądy administracyjne doszłyby do wniosku, iż należy przyznać Pani świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1830 zł. Wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego składa się do wydziału świadczeń rodzinnych w swojej gminie.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik