Informacje o zagrożeniu koronawirusem bez tłumacza języka migowego. Petycja PZG do premiera i ministra zdrowia
Brak tłumaczenia na język migowy czy choćby napisów dla osób niesłyszących to smutny standard relacji z ważnych wydarzeń państwowych czy konferencji prasowych, które nie są związane z tematyką niepełnosprawności. Niestety nie zadbano także o dostępność konferencji dotyczących zagrożenia koronawirusem. Petycję w tej sprawie stworzył Polski Związek Głuchych. Każdy może ją podpisać. Poniżej zamieszczamy ją w całości.
„Środowisko osób niesłyszących będące pełnoprawnymi obywatelami Polski, nie zgadza się na dyskryminację i pomijanie w dostępie do informacji przekazywanych za pośrednictwem środków masowego przekazu dot. najważniejszego obecnie tematu, jakim jest zagrożenie nowym koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.
Konferencje prasowe dot. bezpieczeństwa i ochrony ludzkiego życia, na których przekazywane są istotne informacje związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa są prowadzane w sposób niedostępny dla naszego środowiska, ponieważ nie są tłumaczone na język migowy.
Jesteśmy częścią społeczeństwa i tak jak osoby słyszące powinniśmy mieć zagwarantowany równy dostęp do mediów i informacji. W obecnej sytuacji czujemy się dyskryminowani bo prawa konstytucyjne i te wynikające z ustawy „O zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami” są przez Rząd Polski ignorowane.
Nie zgadzamy się z takim traktowaniem i żądamy dostępu do pełnej i rzetelnej informacji. Żądamy tłumacza języka migowego we wszystkich wystąpieniach związanych z działaniami rządu w obecnej sytuacji. Jesteśmy Polakami, dziećmi, rodzicami, dziadkami, którzy jak reszta społeczeństwa chcą uchronić siebie i swoje rodziny przed wirusem. To że nie słyszymy nie znaczy że jesteśmy na niego odporni.
Niniejsza petycja jest inicjatywą środowiska osób głuchych w Polsce.
Autorami petycji są:
Bożena Borowska
Krzysztof Kotyniewicz”
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz