Koronawirus. Jak będą działać komisje orzecznicze?
W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące wielu aspektów życia. Do naszej redakcji trafiają pytania dotyczące planowanych terminów komisji orzeczniczych – czy będą odwoływane? Czy można złożyć wniosek lub odebrać kartę parkingową? Zapytaliśmy o to ZUS, KRUS i niektóre komisje powiatowe. Mamy też informację z resortu rodziny.
ZUS zawiesza działanie komisji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie pozostawia złudzeń.
„Od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie będą odwołane – czytamy na stronie Zakładu. – Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne”.
KRUS może orzec zaocznie
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyjęła inne rozwiązanie. W odpowiedzi udzielonej naszej redakcji czytamy, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zagrożenia epidemicznego:
„KRUS zawiesił tymczasowo działania orzecznicze, tj. bezpośrednie badanie beneficjentów oraz bezpośrednią obsługę interesantów w jednostkach terenowych. Zawieszono również badanie w domu i zalecono lekarzom orzekanie zaoczne w przypadku wystarczającej dokumentacji medycznej. Takie informacje są przekazywane do beneficjentów drogą pisemną, telefoniczną lub mailową, albo bezpośrednio przez sołtysów w miejscu zamieszkania. Jednocześnie beneficjenci są informowani, iż czasowe zawieszenie działalności biur oraz przesunięcie terminów załatwianych spraw nie będzie skutkowało dla nich żadnymi konsekwencjami prawnymi”.
Powiatowe komisje wstrzymują działanie
Jak wynika z zebranych przez nas informacji, w wielu powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON/MZON) orzecznicze komisje lekarskie zostały zawieszone na najbliższy czas w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Gdynia: zawieszenie na razie na 10 dni
- Od 16 do 25 marca mamy zawieszone orzekanie o niepełnosprawności. Przekazujemy każdemu, kto w tym czasie miał wyznaczony termin komisji orzekającej, informację o zmianie terminu. Na razie nowe terminy nie są wyznaczane – mówi Teresa Wiśniewska, przewodnicząca PZON w Gdyni. – Pracownicy są także w okrojonym składzie, wszystkie możliwe na razie rzeczy do załatwienia są odroczone, nie ma także osobistych odbiorów np. karty parkingowej – dodaje.
Podkreśla, że jest to druga połowa miesiąca i zawieszenie jak na razie jest tylko na 10 dni. Trudniejsza sytuacja może być później, w razie konieczności przedłużenia czasu zawieszenia – ze względu na kończące się orzeczenia i powiązane z tym wypłaty świadczeń, np. pielęgnacyjnego.
Kraków: badania i posiedzenia odwołane
Już w piątek, 13 marca, przewodniczący MZON w Krakowie, Rafał Wardęga, wydał komunikat, w którym poinformował, że od 16 do 27 marca zostają odwołane badania lekarskie i posiedzenia składów orzekających. O nowych terminach klienci MZON zostaną powiadomieni w późniejszym czasie.
„Biorąc pod uwagę rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa, apeluję do Państwa o rozwagę w kontaktach z Miejskim Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie w celu minimalizacji ryzyka mogącego powstać zarówno dla Państwa, jak i pełniących swoje obowiązki pracowników obsługi administracyjnej Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie” – napisał przewodniczący.
Poznań: komisje odwołane do końca marca
W PZON w Poznaniu komisje orzekające są odwołane do końca marca z możliwością przedłużenia.
- Nie mamy możliwości wykonać wszystkich komisji w trybie zaocznym – wyjaśnia Marzenna Perkowska, przewodnicząca PZON w Poznaniu. – Jest także obecnie ograniczony dostęp do naszych budynków. Co prawda można składać pocztą tradycyjną np. wnioski, ale one i tak będą w zawieszeniu. W pierwszej kolejności będą potem wyznaczane terminy komisji odwołanych z obecnych terminów.
Marzenna Perkowska dodaje, że w sprawie kart parkingowych, którym kończy się termin, wnioskodawca może przyjść i podpisać dokumenty na portierni, choć wydaje się, że na dziś karta nie jest aż tak potrzebnym dokumentem ze względu na zalecenia pozostania w domu – szczególnie osób z grupy wyższego ryzyka.
Podkreśla, że wszystkie działania PZON są obecnie wstrzymane.
- W zeszłym tygodniu mieliśmy tłumy interesantów, którzy chcieli załatwić wszystko przed ewentualnym wstrzymaniem działalności – opowiada. – Spotykaliśmy się też z niewybrednymi opiniami wielu na ten temat.
Rybnik: składy zawieszone
PZON w Rybniku informuje na swojej stronie internetowej, że w związku na stan epidemiczny w Polsce oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo, prosi osoby z niepełnosprawnością, które są w grupie podwyższonego ryzyka, o ograniczenie wizyt w PZON tylko do absolutnie koniecznych przypadków.
Wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Została uruchomiona infolinia ws. pomocy w ich wypełnianiu (517 219 410).
Osobiste składanie wniosków o wydanie karty parkingowej i jej odbiór odbywa się po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym daty i godziny. Pracownik podejdzie do interesanta do drzwi. Rybnicka infolinia ws. kart parkingowych działa pod numerem telefonu: 733 440 133.
Jeśli chodzi o składy orzekające, zostały one w Rybniku zawieszone do odwołania od 16 marca. O nowym terminie osoby oczekujące będą powiadamiane listem poleconym.
Rzeszów: interesanci telefonicznie lub mailowo
W Rzeszowie komisje orzecznicze działały bez zmian do piątku, 13 marca.
- W związku z incydentem pojawienia się u nas w piątek po południu rodziny z Czech, zagrożonej zakażeniem koronawirusem, zawiadomiliśmy Sanepid – mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor rzeszowskiego PCPR. – Od dziś [16 marca 2020 r. – przyp. red.] obowiązuje zarządzenie starosty, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w którym mieści się także m.in. PZON, przyjmuje interesantów telefonicznie, mailowo, na stronie internetowej są aktualizowane informacje.
Agnieszka Gabrowska dodaje, że na ten tydzień, w porozumieniu z wojewódzkim zespołem, który także jest zamknięty, komisje orzecznicze są wstrzymane i każda osoba została o tym powiadomiona.
- Trzeba w tej sytuacji wyważyć priorytety, karty parkingowe mogą w tej chwili poczekać – podkreśla. – Gorzej będzie w razie konieczności przedłużenia tego czasu odroczenia z kończącymi się orzeczeniami, od których uzależnione są wypłaty świadczeń z ośrodka pomocy społecznej. Moim zdaniem, powinny one być automatycznie przedłużane, tak, by świadczenia mogły być wypłacane bez przerw.
Dyrektor rzeszowskiego PCPR podkreśla, że w tej chwili pracownicy czekają na dyspozycje wojewody co do dalszego postępowania.
Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami
Udało nam się dowiedzieć, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega oczywiście ten problem i analizuje możliwe rozwiązania – tak by brak możliwości uzyskania orzeczenia nie miał wpływu na codzienne życie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.
Na pewno warto pamiętać, ze przed podjęciem decyzji o osobistej wizycie w PZON, MZON czy OPS warto wcześniej skontaktować się z tą instytucją telefonicznie lub mailowo.
Infolinia ZUS
18 marca ZUS na Twitterze podał informację, że dla bezpieczeństwa klientów przekłada turnusy w sanotoriach oraz badania u lekarzy orzeczników z terminów 16-27 marca. Informuje, że część spraw zostanie rozpatrzona zaocznie.
Informacje na ten temat można uzyskać na infolinii dotyczącej tej tematyki w godzinach 7.00-15.00. Numer infolinii: 22 290 87 03.
Przeczytaj także:
Kiedy orzeczenie bez badania orzekanej osoby. Są nowe zalecenia.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz