Wiceminister pracy o obecności stażystów w obliczu ryzyka zarażenia koronawirusem
![Puste krzesła obrotowe przy biurkach z komputerami](/files/nowe.niepelnosprawni.pl/public/2017/biuro_puste_krzesla_freeimages.jpg)
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak w piśmie skierowanym do dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy zwróciła uwagę na sytuację osób odbywających staż w instytucjach, których działalność została zawieszona lub ograniczona. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.
W piśmie podkreślono, że to starosta oraz marszałek posiadają kompetencje decyzyjne w zakresie zmian w trybie pracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, a także ograniczenia czy zawieszenia ich funkcjonowania. Zatem stażyści muszą się do ich decyzji dostosować. Jednocześnie stażyści pozostają w gotowości świadczenia stażu i zachowują w tym czasie prawo do stypendium.
Odnosząc się do stażystów, którzy nie będą mogli odbywać stażu ze względu na opiekę nad zdrowym dzieckiem z powodu zamknięcia placówek oświatowych, przypomniano, że staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. To oznacza, że osoba odbywająca staż nie jest pracownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Nie jest również objęta ubezpieczeniem chorobowym, przez co nie przysługuje jej zasiłek opiekuńczy, ani dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.
Nieobecność usprawiedliwiona
Podkreślone zostało jednak, że nieobecność stażysty z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem należy uznać za usprawiedliwioną. Dodała, że biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, w przypadku usprawiedliwienia nieobecności na stażu za okres tej nieobecności będzie przysługiwało stypendium. W tym celu osoba odbywająca staż powinna złożyć organizatorowi stażu oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem ze względu na zawieszenie zajęć w placówce oświatowej.
„W przypadku, gdy organizator stażu i bezrobotny wyrażą zgodę możliwe jest też przedłużenie okresu stażu o czas nieobecności bezrobotnego na stażu spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem” – czytamy w piśmie od minister. Jednak – jak dodaje – przedłużenie okresu stażu nie powinno przekroczyć 14 dni, czyli tyle, ile wynosi opieka nad chorym członkiem rodziny.
W kwestii organizacji przez powiatowy urząd pracy szkoleń grupowych minister wskazała, że decyzja o ewentualnym odwołaniu lub przeniesieniu na inny termin szkolenia pozostaje w gestii dyrektora PUP.
„Niezależnie od powyższego, w zakresie realizacji Państwa obowiązków ponownie apeluję o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny” – przekazała w piśmie minister.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
-
W czym pomoże Rzecznik Finansowy? (Podcasty Integracji)
-
Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
-
Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
-
100 proc. dofinansowania do studiów podyplomowych "Sztuczna Inteligencja i Nowe Technologie" na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku
Co nowego
- MRPiPS: od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 zł
- Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortek, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
- Po Światowym Dniu Chorego – na jakie priorytety wskazują pacjenci i eksperci?
- Z życia opiekunki
Dodaj komentarz