Diecezjalna pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Krzeszowa
4 września 2004 r. po raz piąty organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Organizatorzy przewidują, że uczestnikami spotkania będzie około 5000 osób z diecezji legnickiej, a także wielu pielgrzymów z sąsiednich diecezji.
Od 1999 r. diecezja legnicka organizuje szereg działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Głównym ich inicjatorem jest ks. biskup Stefan Regmunt, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, Krajowy Duszpasterz Niepełnosprawnych. Powołał on grupę wolontariuszy prężnie działających przez cały rok na rzecz osób niepełnosprawnych, czynnie włączających się do zorganizowania corocznej pielgrzymki do sanktuarium w Krzeszowie. Główne działania wolontariuszy to dotarcie do osób niepełnosprawnych, zapewnienie im transportu do Krzeszowa. Jednak nie tylko wolontariusze włączają się do tej akcji. Szereg firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, urzędy, instytucje i organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne żywo przyłączają się do pomocy przy organizowaniu corocznych spotkań.
W tym roku Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbędzie się 4 września, a myślą przewodnią tego spotkania będzie: "Z Maryją naśladować Chrystusa". Idea pielgrzymki, jak co roku, skierowana jest głównie do osób niepełnosprawnych, ich rodzin, znajomych i przyjaciół, a także środowisk świeckich i kościelnych, związanych na co dzień z osobami niepełnosprawnymi.
Głównym punktem spotkania jest Msza św., którą będzie prowadził Biskup Legnicki Tadeusz Rybak. Mszę poprzedzi konferencja ks. Tadeusza Zaleskiego z Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic. Jak co roku po Eucharystii wszyscy radośnie świętują. Przewidziane są na tę okazję m.in. występy zespołu muzycznego "Viola i New Day" z Warszawy i Torunia, a także zespołu artystyczno-akrobatycznego "Ocelot" ze Złotoryi. Atmosferę tych chwil będzie tworzyć także orkiestra dęta, tym razem z Nowogrodźca. Organizatorzy nie zapomnieli również o wspólnych posiłkach, podczas których uczestnicy mogą ze sobą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami poprzednich spotkań. Jest to doskonała okazja do integracji osób niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi. Pozwala dostrzec uśmiech i radość osób niepełnosprawnych i zrozumieć, że mogą oni z powodzeniem uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i duchowym, na równi z pełnosprawnymi.
Jak wziąć udział w pielgrzymce
Osoby spoza diecezji legnickiej, aby wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce, powinny zgłosić się
telefonicznie w Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie pod numerem telefonu 0*76 844 36 25 lub do
Anny Guzik nr tel. 0 605 108 608.
Natomiast uczestnicy należący do legnickiej diecezji mogą zgłaszać się do swoich parafii i tam prosić o zorganizowanie grupy lub pytać w organizacjach, które zrzeszają osoby niepełnosprawne. Wtedy grupę zgłasza parafia lub organizacja pod powyższymi telefonami.
Autor: Anna Guzik, wolontariuszka Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych
Opracowanie: Piotr Chojnowski
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz