Koronawirus: Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko do 18 r. ż.?
Pracującemu opiekunowi dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dziecka do 18 r. ż. ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którym musi zająć się on ze względu na zagrożenie COVID-19 i nie działające placówki edukacyjne, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres 14 dni – mówi projekt ustawy z 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.
Ustawa miałaby wejść w życie w dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Obecnie jednak wciąż trwają prace resortu nad tym projektem.
Tak jak dotąd, zasiłek opiekuńczy otrzymają także na dodatkowe dwa tygodnie opiekunowie dziecka do lat 8, objęci ubezpieczeniem chorobowym.
Jak czytamy w projekcie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez 14 dni będzie także się należał ubezpieczonemu opiekunowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dorosłą osobą z niepełnosprawnością, gdy zamknięta zostanie szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztat terapii zajęciowej czy inna placówka dziennego pobytu o podobnym charakterze, do którego uczęszcza jego dziecko.
Ustawodawca zastrzega także, że możliwe jest, aby w drodze rozporządzenia, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wydłużyć jeszcze okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest on w całości wypłacany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który wynosi 14 dni, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem.
Aby go uzyskać, należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.