Renta socjalna dla osoby niepełnosprawnej
Witam, mam dziecko niepełnosprawne od urodzenia, jest po przeszczepie wątroby, niedługo kończy 18 lat. Ma orzeczenie o stopniu umiarkowanym, dwa symbole: 02-P, 11-I. W orzeczeniu ma naruszoną sprawność organizmu, jest osobą niezdolną do pracy lub zdolną jedynie w warunkach pracy chronionej albo wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób. Czy mogę się starać dla niej o rentę socjalną? Z góry dziękuję za udzieloną poradę.
Szanowna Pani,
W myśl obowiązujących przepisów renta socjalna przysługuje osobie, która spełnia określone warunki:
- jest osobą pełnoletnią
- lekarz orzecznik ZUS/komisja lekarska ZUS stwierdził/a całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego) w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia 25 lat lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Wniosek o ww świadczenie wraz z wymaganą dokumentacją tj.
- zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, potwierdzające okres nauki
- zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) wypełnione przez lekarza, opiekującego się wnioskodawcą. Lekarz powinien to zaświadczenie wystawić nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o ustalenie prawa do renty;
- inną dokumentację medyczną, która może potwierdzić stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego)
składa się w oddziale ZUS.
Jeśli Pani dziecko zostanie uznane za całkowicie niezdolne do pracy, wówczas świadczenie będzie przysługiwało.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie