II Rajd Śląski: niepełnosprawni opanowali szlaki Podbeskidzia
Blisko 500 osób wzięło udział w II Śląskim Rajdzie Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku miał swoją metę w Wiśle. Na podbeskidzkich szlakach pieszych, rowerowych i autokarowych pojawili się niepełnosprawni zakochani w górskich widokach.
Każda osoba z niepełnosprawnością - w zależności od swoich możliwości - mogła wybrać jedną spośród blisko 20 tras. Jak przyznaje Zbigniew Orłowski, prezes PTTK w Mysłowicach, które obok Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Skarbek” było organizatorem rajdu, wykorzystanych zostało osiem tras pieszych, jedna rowerowa i trzy autokarowe.
- Przyjechali do nas ludzie z całego województwa śląskiego. Byli tacy, którzy mimo że są na wózku chcieliby góry przenosić, i tacy, którzy będąc osobami bardziej zaawansowanymi wiekowo, liczyli na spokojniejszą formę wypoczynku. Oferta była przygotowana dla wszystkich niepełnosprawnych i różnych rodzajów niepełnosprawności. My tylko otworzyliśmy małą furtkę… - wyjaśnia.
Fot.: www.sxc.hu
Faktem jest, że przez tę furtkę przechodzi coraz więcej osób. Wystarczy porównać liczbę uczestników. W tym roku na trasach pojawiło się 485 osób; w zeszłorocznym rajdzie wzięło udział o sto osób mniej.
- To dobrze rokuje na przyszłość - cieszy się Orłowski. - Tym bardziej, że tegoroczna impreza była niezwykle udana. Dopisała pogoda, a przede wszystkim świetnie spisała się sama Wisła. Wielkie brawa dla burmistrza. Całość zakończyła się w udostępnionym przez miasto amfiteatrze imprezą integracyjną, na której nie zabrakło świetnego jedzenia i fantastycznej zabawy – dodaje.
II Rajd Śląski to kolejny dowód na to, że góry nie są zamknięte dla niepełnosprawnych. Każdy niepełnosprawny może znaleźć sposób, by uprawiać turystykę aktywną. Taki rajd dla wielu był niewątpliwie początkiem przygody z górami.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz