Paraujeżdżenie: Grant dla Zdańkowskiego na przygotowania do Igrzysk
Członek kadry narodowej seniorów w paraujeżdżeniu Tomasz Zdańkowski otrzymał Euro Vestech Training Grant na przygotowania do Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012. Nasz reprezentant znalazł się tym samym w nielicznej grupie zawodników z całego świata, którym Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI przyznała wsparcie finansowe.
Tomasz Zdańkowski zaczął jeździć konno w wieku dziesięciu lat. Początkowo była to hipoterapia, która miała wspomóc rehabilitację chłopca chorującego na dziecięce porażenie mózgowe. Wieloletnia praca z końmi przyniosła wspaniały efekt - Zdańkowski chodzi o własnych siłach, jest samodzielny, ukończył studia magisterskie, podyplomowe, zdał egzamin na prawo jazdy i ukończył kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna. Sześć lat temu za namową swojej pierwszej hipnoterapeutki, Jagody Maciaszak, rozpoczął sportowe treningi ujeżdżeniowe.
We wrześniu 2011 r. zdobył minimum kwalifikacyjne na Paraujeżdżeniowych Mistrzostwach Europy w Moorsele w Belgii. Wynik ten osiągnął na nowym koniu o imieniu Rimel, z którym chciałby wystąpić na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Aby marzenie Zdańkowskiego się spełniło, potrzebne są fundusze; niewątpliwie otrzymany przez niego grant mu w tym pomoże.
Tymczasem zbliżają się VII Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu. Poprzedziły je czterodniowe warsztaty jeździeckie, w których wzięło udział 16 osób, w tym 9 zawodników z kadry. Wszyscy uczestnicy niezwykle skorzystali na tym swoistym zgrupowaniu. Po raz pierwszy każdy z nich odbył indywidualne zajęcia z fizjoterapeutą i psychologiem sportu. Codziennie mieli również okazję trenować pod okiem trenera kadry.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz