Integracja nr 4/2004
Numer: 4/2004
Data wydania: 28 czerwca 2004 r.
Przeczytacie w Integracji 4/2004
W mediach coraz więcej uwagi poświęca się osobom niepełnosprawnym - zarówno tym, którzy za sprawą bardziej popularnych ostatnio kampanii społecznych i akcji charytatywnych zyskują pomoc i wsparcie, jak i osobom wybitnym, nietuzinkowym, którzy zdobywają podziw i uznanie za sprawą swoich osiągnięć. Wciąż jednak istnieją tematy tabu oraz obszary, na których wiele pozostaje do zrobienia.
W bieżącym numerze podejmujemy jeden z trudniejszych, wstydliwie omijanych tematów - dotyczący seksualnych potrzeb osób z upośledzeniem umysłowym. Rozmowy na "te tematy" są tak trudne dla rodziców bądź opiekunów, że nierzadko wolą oni uznać swoje niepełnosprawne dziecko za pozbawione wszelkich potrzeb w tej dziedzinie życia. Tymczasem ignorowanie tego, co jest sprawą naturalną, nie rozwiązuje problemu. Wręcz może go nasilać i prowadzić do zaburzeń czy patologicznych zachowań.
Do innego rodzaju patologii, a raczej zagrożeń zdrowotnych, może doprowadzać "niehigieniczne oszczędzanie" jakie nasze państwo prowadzi na kilkutysięcznej grupie osób z racji niepełnosprawności mających problem z nietrzymaniem moczu i zmuszonych do korzystania ze środków pomocniczych, za które trzeba częściowo płacić. W innych krajach UE państwo w stu procentach pokrywa koszt zaopatrzenia w takie środki - niezbędne do codziennego funkcjonowania osobie niepełnosprawnej.
O wiele łatwiej już rozmawiać o barierach architektonicznych, a nawet podejmować działania na rzecz ich likwidacji. Niestety, szkoda, że nierzadko są to działania papierowe... Dziesięć lat temu weszła w życie ustawa, która niosła wielkie nadzieje na poważne przeobrażenia w krajobrazie wielu miejsc w Polsce. Swobodny dostęp wszystkich obywateli do wszystkich urzędów, kościołów, miejsc rozrywki itp. wydaje się rzeczą oczywistą w cywilizowanym kraju w XXI wieku. Jak to wygląda w Polsce - widać gołym okiem. Pewnym pocieszeniem może być tylko fakt, że problem jest nagłaśniany ("Integracja" również ma w tym swój udział) i są pierwsze zwiastuny i dobre przykłady zmian w niektórych miastach: Gdyni. Wrocławiu, Warszawie... Pozostaje pytanie, jak długo przyjdzie jeszcze czekać na całą Polskę bez barier?
Zmiany w wielkiej polityce dotyczą również środowiska niepełnosprawnych. W tym roku mamy już trzeciego Pełnomocnika Rządu ds. Osób niepełnosprawnych. Obecny Pełnomocnik Leszek Zieliński na naszych łamach deklaruje, że będzie ratować sytuację. Co uznaje za sprawy priorytetowe? Przeczytajcie na naszych łamach.
Jak zawsze, nie brak na naszych łamach poruszających historii o ludziach, którzy mimo przeciwności losu, prowadzą ciekawe, satysfakcjonujące życie. Przeżywają czasami wręcz godne pozazdroszczenia przygody. Do takich niewątpliwie należy gimnazjalista Jaś Mela, który wspólnie ze słynnym podróżnikiem Markiem Kamińskim w kwietniu zdobył biegun północny. W numerze - relacja z wyprawy. Grażyna Łapińska, Lila Latus odnoszą sukcesy na innym polu - artystycznym. Z pewnością warto poświęcić im nieco uwagi.
Dla tych, którzy chcieliby powiększyć swe rodziny poprzez adopcję dziecka, opracowaliśmy specjalny poradnik zawierający najważniejsze informacje i pomocne adresy. "Z rodziną świat jest piękniejszy" - to również tytuł reportażu poświęconego jednej z takich rodzin, gdzie aż piątka dzieci pochodzi z adopcji!
Na stronach Centrum Informacyjnego przygotowaliśmy jak zawsze dużą porcję porad. Ale w wakacyjnym numerze lipcowym znajdziecie też sporo informacji o wodzie - zarówno stosowanej zewnętrznie jak i wewnętrznie.
A zatem korzystajmy ze słońca, pijmy zdrowe płyny i pływajmy na zdrowie! A w wolnych chwilach, zachęcamy do pasjonującej lektury "Integracji".
Zespół redakcyjny.
Zawsze w drodze - na nasze pytania odpowiada Marek Kamiński
Przybrana mama - przybrany tata
Aktualizacja dnia: 28 czerwca 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz