Czy Twoje miasto przyłączyło się już do Kampanii Parkingowej?
W ramach programu Polska bez barier 10 września, w 24 miastach Polski jednocześnie, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji rusza kampania parkingowa pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców "kopert" czyli miejsc przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.
Według szacunków GUS w Polsce żyje ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych (dane z 2003 r.). Z myślą o nich na parkingach przy budynkach użyteczności publicznej wydzielono specjalne miejsca postojowe. Zgodnie z polskim ustawodawstwem prawo do parkowania na nich mają tylko osoby posiadające kartę parkingową. Jest ona przyznawana osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomimo jasno określonych przepisów prawo to nie jest jednak respektowane.
Celem kampanii, prowadzonej z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, jest zwrócenie uwagi na ten problem nie tylko kierowcom, lecz także przedstawicielom Straży Miejskiej, Policji oraz osobom odpowiedzialnym za ochronę obiektów, przy których wyznaczono "koperty". W ten sposób Stowarzyszenie włącza się w prowadzone już wcześniej w różnych miejscach Polski akcje mające na celu zniwelowanie tego problemu. Stowarzyszenie, chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób, oprócz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, zaprosiło do współpracy 23 inne ośrodki miejskie. Wszyscy partnerzy otrzymali materiały promocyjne mające wesprzeć kampanię, w tym spoty - telewizyjny i radiowy oraz ulotki wraz ze skryptem instruującym, jak przeprowadzić akcję.
Na 150 tys. ulotek umieszczono deklarację skierowaną do Sejmu, Senatu i Prezydenta Rzeczpospolitej, za pomocą której można się opowiedzieć za wprowadzeniem zmian w prawie o ruchu drogowym. Organizatorzy akcji postulują przede wszystkim wprowadzenie zapisu o odholowywaniu na koszt właścicieli samochodów bezprawnie zaparkowanych na miejscach dla niepełnosprawnych.
Zdjęcia z konferencji, która odbyła się 10 września 2004 r. na terenie parkingu przy centrum handlowym "Klif". W trakcie konferencji po raz pierwszy zaprezentowano spot telewizyjny, który będzie promował kampanię parkingową w mediach.
W konferencji wzięli udział między innymi (od lewej) Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Leszek Zieliński, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Janusz Wesołowski, Zastępca Prezesa ds. Programowych PFRON, Kazimierz Kuberski, Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. programu "Warszawa bez barier", Robert Draba, Zastępca Prezydenta Warszawy, Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni, Tomasz Trojanowski, Członek Zarządu firma kurierska STOLICA, Janina Ochojska, Polska Akcja Humanitarna
Pełnosprawni kierowcy bardzo często nie respektują potrzeb ich niepełnosprawnych kolegów. Brakuje im wyobraźni, traktują "koperty" jako kaprys czy coś naprawdę awaryjnego, co potrzebne jest wyjątkowo rzadko i uważają, że zajęcie takiego miejsca "na chwilę" nikomu nie zaszkodzi. Osoba niepełnosprawna musi wtedy szukać innego, często oddalonego od punktu, do którego chciała się dostać, miejsca parkingowego. Zwykłe miejsca parkingowe są zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie, nie wysiadając zza kierownicy, wyjąć wózek inwalidzki i rozłożyć go obok samochodu. Osoby niepełnosprawne wobec takiej beztroski są pozbawione możliwości normalnego i swobodnego funkcjonowania."- powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Dotychczas chęć przeprowadzenia kampanii w swoim mieście zgłosiły: Zielona Góra, Wrocław, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Poznań, Konin, Kalisz, Lublin, Szklarska Poręba, Elbląg, Płock, Kraków, Łódź, Włocławek, Częstochowa, Ciechanów, Gdynia, Bydgoszcz, Katowice, Zabrze, Ruda Śląska, Wałbrzych, Zamość, Rzeszów, Sierpc, Gliwice, Tarnów, Koszalin, Gdańsk Bydgoszcz, Ciechanów, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Kalisz, Katowice, Konin, Kraków, Lublin, Łódź, Mysłowice, Płock, Poznań, Radomsko, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Szklarska Poręba, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zabrze i Zielona Góra.
W akcję Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji włączyła się również firma kurierska Messenger Service Stolica SA, która z początkiem września rozpoczęła cykl szkoleń dla ponad 1500 swoich kurierów. W trakcie szkoleń pracownikom zostanie przypomniane, aby nie parkowali pojazdów na miejscach dla niepełnosprawnych. Dodatkowo kurierzy będą dystrybuowali ulotki akcji oraz zgłaszali przypadki złego parkowania.
Zapraszamy przedstawicieli władz miejskich, organizacji pozarządowych i aktywne osoby indywidualne do włączenia się w akcję. Co za tym idzie, zachęcamy do przygotowania w swoim mieście działań promocyjno-informacyjnych.
Jako organizatorzy gwarantujemy pomoc w przygotowaniu lokalnej kampanii poprzez:
- przesłanie specjalnego przewodnika dla osób, które do tej pory nie miały doświadczeń w przygotowaniu działań marketingowych, konferencji prasowych, kampanii medialnych,
- bezpłatne udostępnienie ulotek promocyjnych kampanii, a także innych narzędzi promocji (w tym spotu telewizyjnego i radiowego, banera, lay-outu reklamy prasowej, plakatu czy nawet wzór ologowania tramwaju),
- odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące akcji.
Osoby i instytucje zainteresowane
włączeniem się do projektu proszone są o kontakt:
Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Kontakt: Magdalena Sułek
Tel.: 22 635 13 30 w. 22, 0 504 90 28 87
magdalena.sulek@integracja.org***
***
Dodatkowe informacje:
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji to prężnie działająca organizacja pozarządowa (non-profit), istniejąca od 1995 roku. Stowarzyszenie działa na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych poprzez wspieranie ich przedsięwzięć, a także promocję idei integracji społecznej i zawodowej tych osób z resztą społeczeństwa. Stowarzyszenie prowadzi liczne kampanie edukacyjne. Jedna z nich - "Niepełnosprawni - Normalna Sprawa" otrzymała prestiżowe nagrody Golden World Awards oraz Medium 2001 za najlepszą kampanię społeczną ubiegłego roku. Stowarzyszenie jest wydawcą ogólnopolskiego magazynu dla niepełnosprawnych "Integracja", który dociera do osób indywidualnych, placówek socjalnych i zdrowotnych oraz władz samorządowych i rządowych. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji należy do Europejskiej Federacja na rzecz Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych CEEH (Confederation Europeenne pour l'Emploi des Handicapes).
STOLICA powstała w 1993 roku. To firma o globalnym zasięgu, świadcząca usługi lokalne, krajowe oraz międzynarodowe do ponad dwustu krajów świata. Dziennie firma przewozi 40 000 przesyłek. Obecnie STOLICA dysponuje 42 oddziałami w całym kraju i zatrudnia 2700 osób. Firma posiada jeden z największych systemów nocnego transportu wahadłowego (line-haul), obsługiwany przez ciężarówki przewożące przesyłki na 42 trasach.
***
Bezprawnie zaparkowane samochody na miejscach dla niepełnospranych przy Centrum Informacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych, ul. Dzielna, Warszawa
***
W trakcie kampanii będą wykorzystywane ulotki z hasłem: "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?" - które można włożyć za wycieraczkę nieprawidłowo zaparkowanego samochodu - jako pouczenie dla kierowcy. Ulotki takie będzie można otrzymać w siedzibie Straży Miejskiej lub Zarządu Dróg Miejskich.
Pamiętaj! Jeśli parkujesz samochód na miejscu oznaczonym kopertą lub znakiem "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" musisz się liczyć z karą grzywny.
Wydaje Ci się, że to takie szczęście korzystać ze specjalnego miejsca parkingowego tuż przy wejściu. Mogę Cię zapenić, że niechciałbyś być na moim miejcsu. Gdybym mógł, wolałbym zaparkować dalej i przejść się kilka kroków.
Jesteś świadkiem bezprawnego parkowania samochodu - zgłoś to! Dzwoń pod numer 997 lub do lokalnej straży miejskiej.
***
Jeśli popierasz naszą akcję - wypełnij i odeślij poniższą deklarację na adres:
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa
z dopiskiem: "Kampania parkingowa"
-------------------------------------------------------------------------------
DEKLARACJA
DO SEJMU, SENATU I PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Ja niżej podpisana/ny ...........................……………………………………………… jestem za wprowadzeniem zmian
prawa w zakresie ruchu drogowego oraz Ustawy o drogach, na podstawie których pojazdy bezprawnie
zaparkowane na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych będą odholowywane na koszt
właścicieli.
……………………………
(podpis)
------------------------------------------------------------------------------
W ramach kampanii przygotowano także wzór logo na tramwaj, który może być wykorzystany przez inne miasta.
spot radiowy (format .mp3 1 MB)
zobacz spot telewizyjny (.mpg 3,2 MB)
Spoty stworzone przez Leo Burnett jako wkład w promocję celów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
wzór deklaracji do Sejmu, Senatu i Prezydenta RP
Organizatorzy:
Partnerzy:
Partnerzy medialni:
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz