Złożenie wniosku o prawo do renty po upływie terminu
19.11.2019 r. otrzymałem pismo, że prawo do renty ustaje z dniem 29.02.2020 r. Jednocześnie pouczono mnie, że jeśli wniosek zostanie zgłoszony przed upływem terminu, do którego przysługiwało prawo do renty albo najpóźniej w następnym miesiącu po tym terminie, prawo do renty zostanie ustalone od daty jej wstrzymania. Wniosek złożyłem w upływającym miesięcznym terminie, tj. do 31.03.2020. Czy termin orzeczenia zostanie automatycznie przedłużony w związku z epidemią (od dnia końca ważności) na kolejne trzy miesiące? Czy muszę składać osobny wniosek?
Szanowny Panie,
ponieważ z Pańskiego listu nie wynika kiedy dokładnie złożył Pan wniosek (brak dokładnej daty), przytoczę poniżej dokładne zapisy dotyczące orzeczeń, które „dopasuje” Pan do swojej sytuacji.
Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni (tj. od dnia 9 grudnia 2019 r.) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 8 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik