Dodatkowe 10 dni urlopu
Przedstawiłam pracodawcy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które zostało wydane w lutym tego roku (ze względu na to, że dostałam czasowe), ale ogólnie pierwsze orzeczenie z tym stopniem dostałam we wrześniu 2010 roku. W kadrach powiedziano mi, że prawo do urlopu będzie mi przysługiwało dopiero po roku, czyli w lutym 2021 r. Czy rzeczywiście tak jest, skoro mam niepełnosprawność już 10 lat? Przyniosłam również zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do pracy w pełnym wymiarze godzin i pracy w nocy, a pracodawca dodatkowo wysyła mnie na komisję do lekarza medycyny pracy. W obecnej sytuacji ciężko jest się zarejestrować na taką wizytę i moje pytanie brzmi, czy rzeczywiście kolejne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy jest niezbędne, czy wystarczy tylko od lekarza prowadzącego?
Szanowna Pani,
jak wskazano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: „Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04). Ani przepisy ustawy o rehabilitacji (...), ani przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym dotyczące udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Trzyletni termin przedawnienia prawa do urlopu rozpoczyna się najwcześniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył to prawo”.
Biorąc powyższe, należy uznać, iż fakt nie przedstawienia pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, nie pozbawia Pani prawa do zaległego urlopu za okres maksymalnie trzech lat.
Odnośnie zaświadczenia lekarskiego - zgodnie art. 15. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
- Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
- Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Natomiast z zgodnie z art. 16 w/w ustawy
Przepisów art. 15 nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
W/w przepisu odpowiednie zaświadczenie lekarskie powinien w pierwszej kolejności wydać lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne pracowników.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik