Zmiana godzin pracy
Czy mogę wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę godzin pracy? Posiadam lekki stopień niepełnosprawności, pracuję w godzinach od 6 do 14, czyli 8 godzin dziennie. Czy w związku z obecnie trudną sytuacją w mojej firmie i ograniczeniu świadczenia usług mogę zmienić pracę na taką w systemie równoważnych norm pracy po 12 godzin dziennie, na tym samym stanowisku? Czy mogę złożyć takie oświadczenie do pracodawcy i czy potrzebuję zaświadczenia od lekarza leczącego?
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r., poz. 568 z poźn. zm.), pracodawcy uzyskali uprawnienie m.in. do zmiany czasu pracy poprzez wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy, poprzez dopuszczenie przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin.
Jak wynika z wprowadzonych zmian w art. 15zf:
U pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r., dopuszczalne jest:
- ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku, o którym mowa w art. 132 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, do nie mniej niż 8 godzin, i nieprzerwanego odpoczynku, o którym mowa w art. 133 § 1 tej ustawy, do nie mniej niż 32 godzin, obejmującego co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego;
- zawarcie porozumienia o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy;
- zawarcie porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.
Przepisy te nie wprowadziły odrębnych uregulowań co do osób niepełnosprawnych i jednocześnie nie wprowadziły żadnych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w kwestiach konieczności lub braku konieczności uzyskania zgody lekarza medycyny pracy na ww. system pracy przez osobę niepełnosprawną.
Zgodnie zaś z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Posiada Pani stopień lekki niepełnosprawności przez co nie ma tu zastosowania uregulowanie, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Jednocześnie wskazuję, że przepisu art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Konieczność zgody lekarza medycyny pracy na pracę osoby z niepełnosprawnością powyżej 8 godzin wynika z kwestii dbania o zdrowie i życie pracownika z niepełnosprawnością, gdyż niepełnosprawność jest także stanem zdrowotnym osoby, i praca powyżej określonej normy może wpływać negatywnie na jego zdrowie Z uwagi na powyższe, gdy obecnie działa już medycyna pracy (co było niemożliwe na przełomie marca i kwietnia br. (z uwagi na obostrzenia w związku z COVID 19 ), z uwagi na bezpieczeństwo pracownika, uważam iż powinna być uzyskana zgoda lekarza medycyny pracy na pracę w systemie równoważnego czasu pracy (praca do 12 godzin), gdyż zmiana taka nie jest tylko kwestią zmiany w zakresie warunków zatrudnienia pracowników, na mniej korzystne niż wynikające z umów o pracę, tylko kwestią zdrowia pracownika. Takie badanie leży także w mojej opinii w interesie samego pracodawcy.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny