Świadczenia z pomocy społecznej dla osadzonego
Który MOPS wypłaca rentę osadzonemu, jeśli osoba osadzona jest w Opolu, a zameldowana w Warszawie, która opieka społeczna wypłaca rentę?
Szanowny Panie,
Szanowny Panie
Zgodnie z art. 13 ustawy o pomocy społecznej osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Przepisu nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
W przypadku, gdy w Pana zapytaniu chodzi o kwestię renty socjalnej wskazuję, iż zgodnie z ustawą z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 40 poz. 229) dodany został do ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, przepis art. 12c, który wszedł w życie 31.03.2010 r. w następującym brzemieniu:
Art. 12c
1. Rentę socjalną wypłaca się osobie uprawnionej za pośrednictwem osoby prawnej prowadzącej działalność w zakresie doręczania świadczeń albo, na wniosek osoby uprawnionej, na jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
2. Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności, karę aresztu wojskowego albo karę aresztu za wykroczenie oraz osobie tymczasowo aresztowanej rentę socjalną wypłaca się za pośrednictwem osoby prawnej prowadzącej działalność w zakresie doręczania świadczeń pod adresem zakładu karnego lub aresztu.
3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób sprawujących opiekę prawną nad osobami uprawnionymi do renty socjalnej.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy osoba sprawująca opiekę prawną nad osobą uprawnioną do renty socjalnej odbywa karę pozbawienia wolności, karę aresztu wojskowego albo karę aresztu za wykroczenie lub jest tymczasowo aresztowana.
Obecnie obowiązujące brzmienie tego przepisu to:
Art. 12c
1. Rentę socjalną wypłaca się osobie uprawnionej za pośrednictwem osoby prawnej prowadzącej działalność w zakresie doręczania świadczeń albo, na wniosek osoby uprawnionej, na jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na jej instrument płatniczy, na którym jest przechowywany pieniądz elektroniczny.
2. Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności, karę aresztu wojskowego albo karę aresztu za wykroczenie oraz osobie tymczasowo aresztowanej rentę socjalną wypłaca się za pośrednictwem osoby prawnej prowadzącej działalność w zakresie doręczania świadczeń pod adresem zakładu karnego lub aresztu.
3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób sprawujących opiekę prawną nad osobami uprawnionymi do renty socjalnej.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy osoba sprawująca opiekę prawną nad osobą uprawnioną do renty socjalnej odbywa karę pozbawienia wolności, karę aresztu wojskowego albo karę aresztu za wykroczenie lub jest tymczasowo aresztowana
Wskazuję jeszcze na treść art. 8 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 1455 z późn. zm.), dotyczącego wypłaty 50% kwoty renty socjalnej.
Art. 8.
1. Renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
2. Osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności jest obowiązana niezwłocznie powiadomić właściwy organ wypłacający rentę socjalną o tymczasowym aresztowaniu lub o odbywaniu kary pozbawienia wolności. Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.
3. Osobie, o której mowa w ust. 2, samotnie gospodarującej, nieposiadającej innego przychodu i niemającej prawa do renty rodzinnej, która jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego), której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub która jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, może być wypłacane 50% kwoty renty socjalnej, jeżeli zobowiąże się pisemnie, że z kwoty tej będzie dokonywała opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu (domu jednorodzinnym) nie przebywają inne osoby.
4. Z kwoty określonej w ust. 3 nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
Zgodnie z art. 14 ust 1 [Finansowanie rent] ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 1455 z późn. zm.) Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W związku z powyższym należy zwrócić się w tej sprawie do ZUS lub KRUS (w zależności od tego, który organ przyznał wcześniej prawo do renty) i podać adres zakładu karnego pod który ma być doręczane świadczenie.
Poza tym kontakt z ZUS można realizować za pomocą narzędzi podanych na https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/centrum-obslugi-telefonicznej-cot-
Zasadniczo na chwilę obecną działalność Ośrodków Pomocy Społecznej w zakresie renty socjalnej ogranicza się do ewentualnej pomocy podopiecznemu przez pracownika socjalnego w zakresie wnioskowania do ZUS lub KRUS o przyznanie renty.
Zastrzegam, iż niniejszej odpowiedzi udzielam Panu nie posiadając pełnej wiedzy w Pana sprawie, gdyż zadał Pan bardzo ogólne pytanie.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny