Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawa osadzonej osoby z niepełnosprawnością

08.06.2020
Autor: P.

Czy niepełnosprawny osadzony, gr. umiarkowana, ma prawo do większej celi, jakie są na to paragrafy, jak wygląda przekazywanie 50% renty socjalnej, czy może być przesyłane na konto, chodzę o kuli, czy mogę występować o transport karetką lub autem przystosowanym?

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 110 §  2. Kodeksu karnego wykonawczego: Powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na skazanego, wynosi nie mniej niż 3 m kw. Cele wyposaża się w odpowiedni sprzęt kwaterunkowy zapewniający skazanemu osobne miejsce do spania, odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, a także oświetlenie odpowiednie do czytania i wykonywania pracy.

O problemie więźniów z niepełnosprawnościami pisaliśmy już w 2008 roku.

Tematem osób osadzonych z niepełnosprawnościami zajmował się także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W celu podjęcia odpowiedniej interwencji można napisać pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, podaję kontakt: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa.

Odnośnie renty socjalnej – zgodnie z art. 8 ustawy o rencie socjalnej -

  1. Renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z zastrzeżeniem ust. 1a.

1a.  Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

2. Osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności jest obowiązana niezwłocznie powiadomić właściwy organ wypłacający rentę socjalną o tymczasowym aresztowaniu lub o odbywaniu kary pozbawienia wolności. Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.

3. Osobie, o której mowa w ust. 2, samotnie gospodarującej, nieposiadającej innego przychodu i niemającej prawa do renty rodzinnej, która jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego), której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub która jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, może być wypłacane 50% kwoty renty socjalnej, jeżeli zobowiąże się pisemnie, że z kwoty tej będzie dokonywała opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu (domu jednorodzinnym) nie przebywają inne osoby.

4.  Z kwoty określonej w ust. 3 nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

W sprawie wypłaty kwoty 50 % renty socjalnej warto zwrócić się do odpowiedniego oddziału ZUS.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas