Katowice: E-możliwości na rynku pracy
W piątek, 21 października br., w Katowicach zainaugurowano projekt "E-możliwości - aktywna integracja osób niepełnosprawnych przez szkolenia i system wspomagający telepracę". W projekcie weźmie udział 200 osób niepełnosprawnych z woj. śląskiego, w wieku 15-64 lat, które poszukują pracy.
Dla uczestników przygotowano doradztwo psychologiczne oraz kursy web-design i e-commerce. Zapewniona zostanie także pomoc w zatrudnieniu.
Osobom biorącym udział w szkoleniu przysługują stypendia oraz zwrot kosztów dojazdu. W ramach projektu stworzony zostanie Zintegrowany System Wspomagania Telepracy dla Niepełnosprawnych, który umożliwi: otrzymywanie zleceń, kontrolę ich realizacji, rozliczeń, a także wsparcie techniczne w obsłudze systemu. System ułatwi również pracodawcom dostęp do ofert pracy i zadań zrealizowanych przez uczestników projektu.
- Kilkanaście lat temu jako niepełnosprawny pracownik miałem do dyspozycji tylko miotłę do zamiatania magazynu, dlatego dzisiaj tak bardzo cieszę się z zastosowania nowych technologii przy tworzeniu nowych miejsc pracy. Nasi przedsiębiorcy już czekają na przygotowanych do nowoczesnych form zatrudnienia niepełnosprawnych - sprawnych w pracy - mówi Tomasz Jakubiec, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Rolę nowych metod pracy podkreśla także Marek Plura, poruszający się na wózku poseł PO. - Czasem słyszę, że telepraca izoluje niepełnosprawnego we własnym domu, który staje się zarazem miejscem pracy. Tak nie jest! Dzięki takim rozwiązaniom mogą pracować ci, którzy dotychczas nie mieli na to szans. Mogą zarabiać pieniądze, dzięki którym będą mogli wyjść gdzieś poza dom, żyć normalnie. "E-możliwości" to projekt, który to umożliwia. Wreszcie ktoś uczy czegoś praktycznego i poszukiwanego na rynku pracy, a nie bezowocnej autoprezentacji i pisania CV - zaznacza poseł.
Komentarz