Rejestracja w urzędzie pracy bez osobistej wizyty
22.04.2020
![kobieta w ekranie komputera ktory stoi na stole leżą na nim przybory biurowe i widać ręce które zapisuję coś w zeszycie](/files/nowe.niepelnosprawni.pl/public/2020/biuro_praca_zdalnie_pexels.jpg)
15 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie, które ułatwi rejestrację w urzędzie pracy w czasie epidemii koronawirusa.
Mowa o rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. 2020 poz. 667).
Obecnie rejestrując się jako bezrobotny lub poszukujący pracy nie musimy kserować ani skanować dowodu osobistego. Nie składa się także oświadczenia o braku rejestracji jako bezrobotnego w innym urzędzie pracy. Powiatowy urząd pracy przed rejestracją musi sam sprawdzić w rejestrze centralnym czy dana osoba jest zarejestrowana gdzie indziej.
Najpierw osoba zainteresowana musi dokonać „prerejestracji” na stronie praca.gov.pl. To rozwiązanie obowiązuje tylko w czasie epidemii. Potrzebny do tego będzie profil zaufany lub podpis elektroniczny. Informacje o profilu zaufanym oraz o tym, jak go założyć.
Wszelkie wątpliwości dotyczące procesu rejestracji w urzędzie pracy można zgłosić i wyjaśnić pod numerem infolinii 19 524.
Formularz rejestracji wraz z kserokopiami potrzebnych dokumentów można także wysłać pocztą na adres powiatowego urzędu pracy.
Po prerejestracji pracownik urzędu pracy zadzwoni, aby potwierdzić, że ubiegamy się o rejestrację.
Rejestracja odbywa się na podstawie danych zawartych w formularzu prerejestracji, załączonych dokumentów, danych z rejestrów oraz danych przekazanych podczas rozmowy telefonicznej.
Status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy otrzymamy od dnia rozmowy telefonicznej z urzędnikiem powiatowego urzędu pracy.
Z tego rozwiązania mogą także skorzystać osoby, które złożyły formularz jeszcze przed 15 kwietnia 2020 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
-
W czym pomoże Rzecznik Finansowy? (Podcasty Integracji)
-
Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
-
Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
-
100 proc. dofinansowania do studiów podyplomowych "Sztuczna Inteligencja i Nowe Technologie" na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku
Co nowego
- MRPiPS: od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 zł
- Zajrzyj na nową stronę internetową - www.komfortki.pl
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortek, czyli pokoi pielęgnacyjnych do zmiany środków chłonnych
- Po Światowym Dniu Chorego – na jakie priorytety wskazują pacjenci i eksperci?
- Z życia opiekunki
Dodaj komentarz