Czy mam prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego?
Moje 12-letnie dziecko otrzymało orzeczenie o niepełnosprawności 02-P, z wskazaniami – punkty: 1-4 nie dotyczy; 5, 7 i 10 – nie wymaga; 6, 8 – wymaga; 9 – nie spełnia. Czy w związku z powyższym przysługuje mi urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat; nadmieniam, że nie korzystałam z podstawowego urlopu wychowawczego. Dziecko ma zdiagnozowany zespół Aspergera i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego choć realizuje normalny program nauczania w zwykłej szkole, ma nauczyciela wspomagającego. Z uwagi na epidemię koronawirusa oraz nauczanie zdalne pojawił się strach, stres i in. zaburzenia, które uniemożliwiają mu zwyczajne funkcjonowanie, zmuszona byłam skorzystać z opieki nad chorym dzieckiem. Czy wpis „nie wymaga” w punkcie 7 orzeczenia o niepełnosprawności odmawia mi prawa do uzyskania dodatkowego urlopu wychowawczego na dziecko? Czy też wystarczające są wpisy „wymaga” w punktach 6 i 8? Jak odnosi się to do art. 186 par. 3 KP „..dziecko wymaga osobistej opieki pracownika..”?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 186 § 3 Kodeksu pracy jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu wychowawczego podstawowego, który wynosi do 36 miesięcy (o którym mowa w art. 186 § 2 k.p.), może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Co do zasady w obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. stanie prawnym, uzyskanie urlopu wychowawczego wynikającego z art. 186 § 3 k.p. uzależnione jest od przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności dziecka w wieku do lat 16, a odnośnie do dziecka w przedziale wieku 16–18 lat, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze stwierdzeniem, iż niepełnosprawność powoduje konieczność osobistej opieki nad dzieckiem ze strony rodzice (pracownika). Oznacza to, że zaświadczenie lekarskie nie jest w tym wypadku wystarczające.
Warto jednak zauważyć, iż orzeczenie o niepełnosprawności posługuje się stwierdzeniem „konieczność stałej lub długotrwałej opieki” zaś Kodeks pracy stwierdza, iż „Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika”.
Dlatego osobiście uważam, że pomimo tego, iż osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności bez pkt 7 „wymaga”, zaś dokumentacja medyczna (zaświadczenia, badania, itp.) i psychologiczna wskazuje, że ze względu na stan zdrowia, który jest dodatkowo potwierdzony wydaniem orzeczenia o niepełnosprawności, dziecko faktycznie wymaga osobistej opieki pracownika, to osobie przysługuje urlop z art. 186 § 3 k.p.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny