Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko a praca za granicą
04.06.2020
Ostatniego dnia marca skończyło się mojemu dziecku orzeczenie o niepełnosprawności i tym samym świadczenie pielęgnacyjne, które jako matka pobieram. Wniosek o nowe orzeczenie złożony. Mąż pracuje za granicą. Dowiedziałam się w MOPS, że jeśli złożę nowy wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, to może zostać na kilka miesięcy zawieszony, właśnie przez to, że mąż za granicą, i że wtedy mam pieniądze z zagranicy, bo mąż zarabia. Dlaczego? Jaka jest podstawa prawna takiego dzialania?
Szanowna Pani,
kwestia zawieszenia świadczenia pielęgnacyjnego została uregulowana w art. 28 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym:
- Organ właściwy lub wojewoda odmawiają przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, jeżeli osoba ubiegająca się o to świadczenie lub ten zasiłek uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu, o którym mowa odpowiednio w art. 23 ust. 4aa lub 4e, lub nie udzieli podczas tego wywiadu wyjaśnień co do okoliczności objętych wywiadem.
- Wypłata świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego podlega wstrzymaniu, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie lub ten zasiłek uniemożliwiła przeprowadzenie wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust. 4aa, 4e lub 4f, lub nie udzieliła podczas tego wywiadu wyjaśnień.
- Wstrzymuje się wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, odmówiła udzielenia lub nie udzieliła, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.
- W przypadku przeprowadzenia wywiadu lub udzielenia wyjaśnień, o których mowa w ust. 2 i 3, świadczenia rodzinne wypłaca się od miesiąca, w którym przeprowadzono wywiad lub wpłynęły wyjaśnienia, do końca okresu zasiłkowego, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie.
- Wstrzymuje się wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, nie podejmuje świadczeń rodzinnych przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
- W przypadku zgłoszenia się osoby po upływie trzech miesięcy wypłaca się jej świadczenia za cały okres wstrzymania, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie.
- Jeżeli wznowienie wypłaty wstrzymanych świadczeń rodzinnych nie nastąpi do końca okresu zasiłkowego, prawo do świadczeń rodzinnych wygasa.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik