„Chcę i mogę pracować” – wsparcie dla osób z chorobami psychicznymi
Projekt „Chcę i mogę pracować” to kolejna inicjatywa, która wesprze proces zatrudniania osób z chorobą psychiczną na otwartym rynku pracy. W ramach projektu powstanie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej oraz będą prowadzone szkolenia i staże zawodowe w zakresie trzech stanowisk: sprzedawcy, pracownika terenowego i pracownika administracji. Ze wsparcia skorzysta 20 osób.
Realizatorem projektu jest Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie muszą spełniać następujące warunki: być w wieku od 20 do 60 lat, mieszkać w powiecie krakowskim, być po hospitalizacji psychiatrycznej, aktualnie leczyć się w trybie ambulatoryjnym, nie pracować co najmniej od 2 lat oraz mieć remisje choroby co najmniej od roku.
W listopadzie i grudniu br. odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, którzy zgłoszą chęć udziału w projekcie poprzez przesłanie odpowiednich dokumentów. W czasie rozmowy z lekarzem i psychologiem ocenione zostaną: stan zdrowia, długość remisji, predyspozycje i motywacja do pracy.
Osoby zakwalifikowane będą mogły skorzystać także z zajęć wspierających – integracyjnych, obsługi komputera, treningu umiejętności społecznych i kompetencji zawodowych.
Uczestnicy projektu zyskają możliwość odbycia staży zawodowych w sklepie z odzieżą, parku szpitalnym oraz w bibliotece szpitalnej i administracji.
Projekt „Chcę i mogę pracować” zakończy się w czerwcu 2013 r. Jest on finansowany ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 7.2.1 „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
Więcej informacji można znaleźć na stronie
projektu.
Komentarze
-
Oy bzdety opowiada.
14.11.2011, 16:17W moim zpchu cała nasza brygada to prawie wszyscy chorzy na depresję lub schizofrenię i bardzo chętnie i dobrze pracujemy.odpowiedz na komentarz -
Na spotkanie z Psyche.
13.11.2011, 20:58Nigdy nie rozwiążemy problemów społecznych jeżeli odważnie nie podejmiemy tematu tzw.chorób psychicznych. Rozwój nauki oraz wiedza oraz potrzeby przyszłości wymagają nowoczesnego podejścia godnego wyzwaniom czasu. Trzeba wyciągnąć w tym temacie kotwicę z mroków średniowiecza i podźwignąć ludzi metodami naturalnymi i świadomością a nie narkotykami i pijaństwem. Są to słowa dosadne ale tak można problem naświetlić w najbardziej czytelnym obrazie. Psychika ludzka to jednen z podstawowych elementów rozwoju. Hamowanie wiedzy w tych dziedzinach i blokowanie do jej dojścia w sposób zrozumiały to zło samo w sobie. To, że każde prawo bierze w ochronę ustawową ludzi patrzących niekonwencjonalnie na życie jest dowodem, że warto również inaczej spojrzeć na problemy tych osób. Zmienia się na lepsze i to widać i te trendy należy przyspieszyć a krzywdy tych ludzi spokojnie równoważyć. Wiedza lekarzy psychiatrów w połączeniu z wiedzą najbardziej tajemną to kierunek którym nauka powinna zająć się w pierwszej kolejności.Uważam, że bariery oraz świadomość w tym temacie można przesunąć w górę drogą spokojną i korzystną dla wszystkich. Integracja przez zatrudnienie i pracę to dobry program bo jestem pewny, że Ci ludzie zrobią wszystko aby udowodnić swoją przydatność społeczną.odpowiedz na komentarz -
oy!!!
10.11.2011, 22:14kto znowu,chce zarobić Napewno nie te osoby z ta choroba.Kto je zatrudniodpowiedz na komentarz -
Kropla w morzu potrzeb
10.11.2011, 22:01To kropla w morzu potrzeb, takie projekty powinny się odbywać w każdym większym mieście. Miejmy nadzieję, że to tylko początek i że będzie więcej takich projektów w Polsce.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz