Chcę żyć – recenzja książki Christophera Reeve’a
Wszystko jest możliwe, jeżeli tylko jest się pełnym optymizmu i chęci do walki, by wrócić do normalności. Miłość i wsparcie najbliższych to bezcenna pomoc w chwilach zwątpienia.
''Wszystko jest możliwe'' - taki jest też tytuł książki Christophera Reeva, znanego aktora, który w jednej chwili, po niefortunnym upadku z konia, stał się człowiekiem uzależnionym od otoczenia. W książce opowiada w dość niekonwencjonalny sposób swoją historię.
Reeve dzieli się z czytelnikiem niezwykle trafnymi spostrzeżeniami na temat otoczenia, relacji pomiędzy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi otaczającymi go na co dzień. Czytelnik może wręcz odnieść wrażenie, że z każdą stroną wchodzi w głąb umysłu i serca osoby niepełnosprawnej.
Zaczynamy od poznania Supermana na nowo w chwili jego pierwszej świadomej decyzji po wypadku, która brzmiała: ''Chcę żyć''. Decyzja to o tyle trudniejsza, że poprzedzona myślami samobójczymi z jednej strony, a miłością i wsparciem najbliższych, z drugiej.
Autor po wstępnym przedstawieniu swojej osoby przeprowadza analizę wielu płaszczyzn, z których składa się jego życie (rehabilitacja, religia, rodzicielstwo, praca). Każdą z nich przedstawia jakby z dwóch perspektyw: osoby sprzed i po wypadku. Opis ten czasem wydaje się nawet nie zaskakujący, co wręcz zaskakujący, pełen autokrytycyzmu i sarkazmu. W książce jest wiele przykładów na powrót do normalności po wypadku. Towarzyszą im chwile wzruszeń (gdy np.: po 5 latach aktor zaczął poruszać palcem u ręki) i chwile zwątpienia. Książka staje się bardzo bliska nawet sprawnemu czytelnikowi jako szczególne świadectwo i zarazem historia ku przestrodze.
Christopher Reeve, ''Wszystko jest możliwe''
Wyd. Świat Książki. Warszawa 2004
Autor: Małgorzata Sułek
Integracja 5/2004
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz