Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wypadek przy pracy

03.06.2020
Autor: J.

W styczniu tego roku mój syn, 16 lat, miał wypadek przy pracy (przyuczenie do zawodu cukiernik), nie przyczynił się do wypadku. Miał amputowany palec wskazujący prawej ręki na poziomie paliczka bliższego, drugi palec środkowy z całkowitym urwaniem ścięgien, na tę chwilę palec jest sztywny, nie zgina się. Moje pytanie czy mogę się ubiegać o rentę dla syna?

Szanowna Pani,

praktyczna nauka zawodu młodocianego może przybrać 2 formy:

  • zatrudnienia w celu nauki zawodu (od 24 do 36 miesięcy),
  • umowy o przyuczenie do wykonywania określonej pracy (od 3 do 6 miesięcy, bądź dłużej w przypadku młodocianego uczestnika Ochotniczego Hufca Pracy).

Niezależnie od tego jaką umowę uczeń podpisze, w trakcie jej trwania jest objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, chorobowym, zdrowotnym i wypadkowym.

 Z tytułu wypadku przy pracy przysługują następujące świadczenia:

  1. „zasiłek chorobowy”– dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy
  2. „świadczenie rehabilitacyjne”– dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy;
  3. „zasiłek wyrównawczy”– dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
  4. „jednorazowe odszkodowanie”– dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
  5. „renta z tytułu niezdolności do pracy”– dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy
  6. „renta szkoleniowa”– dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy.

O tym, czy synowi będzie przysługiwała renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, zdecyduje lekarz orzecznik ZUS. Należy złożyć wniosek i dołączyć załączniki, a także dokumentację medyczną. Od jego orzeczenia można odwołać się do komisji lekarskiej ZUS, a później do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Także do lekarza orzecznika należy oszacowanie rodzaju i rozmiaru uszczerbku na zdrowiu, a tym samym o wysokości ewentualnego odszkodowania. Ze względu na młody wiek i uszczerbek nie należy oczekiwać renty na stałe. ZUS zapewne uzna, że po ewentualnym uzupełnieniu wykształcenia lub przekwalifikowaniu się młody człowiek stanie się zdolny do pracy.

Więcej informacji, formularze wniosków na stronie ZUS.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas