Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca zdalna - przywilej czy potrzeba w przypadku niepełnosprawności w okresie pandemii

03.06.2020
Autor: M.

Pracuję z 7 osobami. Miesiąc temu korzystałam z pracy zdalnej. Obecnie pracodawca nie chce przedłużyć mi pracy zdalnej, twierdząc że wszyscy wobec prawa pracy są równi. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, choroba nowotworowa, brak odporności i z niewydolnością oddechową po porażeniu krtani i struny głosowej. W biurze będę musiala nosić maskę choć nikt w grupie nie nosi - brak również dystansu 1,5 m. W art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 za przeciwdziałanie COVID-19 rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Zatem w praktyce każdy pracodawca, choćby ze względu na profilaktykę, może polecić pracownikom pracę zdalną. Wiem, praca zdalna to prawo pracodawcy, ale czy w obecnej sytuacji pandemii i swojej zdrowotnej - mam jakieś szanse skorzystać z dalszej pracy zdalnej?

Szanowna Pani,

warto dokładnie omówić sprawę z pracodawcą, wnioskując o pracę zdalną argumentując, iż jest Pani w „grupie ryzyka”, o ile będzie Pani chciała o takich problemach zdrowotnych mówić. Również pracownicy powinni zachować szczególną ostrożność, choć nie wiem czy wiedzą o Pani problemach zdrowotnych ponieważ stan zdrowia jest daną osobową wrażliwą – szczególnie chronioną prawem.

Polecam także artykuł na naszym portalu „Koronawirus. Co musi zapewnić pracodawca? Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas