Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent podpisał ustawę zdrowotną

20 września 2004 r. Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obowiązująca jeszcze ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z konstytucją. Jej przepisy zostały utrzymane w mocy do końca roku, aby ustawodawca miał czas na przygotowanie nowych. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną przez długi czas nie było wiadomo, czy uda się na czas uchwalić ustawę. Jednak po ekspresowych pracach 27 sierpnia 2004 r. Sejm uchwalił nową ustawę, a 20 września 2004 r. Prezydent ją podpisał. Oznacza to, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej zacznie obowiązywać 1 października 2004 r., ale nie wprowadzi rewolucyjnych zmian. Oto niektóre z nich.

Do tej pory pacjent mógł zmienić lekarza podstawowej opieki społecznej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Nowa ustawa wprowadza możliwość częstszego zmieniania lekarzy, jednak za trzecią i kolejne zmiany w ciągu jednego roku zapłacimy 80 zł.
Szpitale i kliniki będą zobowiązane do prowadzenia list osób oczekujących na wykonanie konkretnego zabiegu, a pacjenci będą informowani o swoich miejscach w kolejce oraz przewidywanym terminie zabiegu.

Wprowadzone zostanie także nowe narzędzie, stanowiące dowód ubezpieczenia - będzie to elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego. Ustalony został również tzw. negatywny koszyk świadczeń zdrowotnych - czyli wykaz świadczeń, za które pacjent będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Należeć będą do nich m.in. nieobowiązkowe szczepienia ochronne, niektóre zabiegi chirurgii plastycznej, operacje zmiany płci, świadczenia z zakresu akupunktury jeśli nie są związane z leczeniem przewlekłego bólu i in.

Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: inf. wł., Gazeta Prawna nr 170 i 171

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas