Chcesz zmienić swoje życie i podjąć pracę? Skorzystaj z programu PFRON
Miałeś wypadek, po którym nie możesz wrócić do swojej dotychczasowej pracy lub uniemożliwia Ci to przewlekła choroba? A może jako osobie z niepełnosprawnością ciężko Ci jest podjąć stałą pracę? Rozwiązaniem jest Program Rehabilitacji Kompleksowej PFRON.
Rozpoczęty w zeszłym roku Program Rehabilitacji Kompleksowej już przynosi pierwsze rezultaty. Dzięki intensywnym szkoleniom osoby z niepełnosprawnością zdobyły nowy zawód, a pomoc pośredników pracy umożliwiła im zdobycie dobrego zatrudnienia blisko domu. Teraz i Ty możesz powtórzyć ich sukces. Dla osób zainteresowanych Programem uruchomiona została infolinia pod nr tel: 22 50 55 600 (czynna pon.-pt. w godz. 9-16). Informacje można również zdobyć, pisząc na adresy e-mail: awejman@pfron.org.pl oraz ork@pfron.org.pl.
Uwaga! By wziąć udział w Programie Rehabilitacji Kompleksowej nie jest wymagane posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – może to być jedynie wypis od lekarza lub inny dokument, potwierdzający niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu.
Cztery ośrodki rehabilitacji
W powrocie do aktywności zawodowej pomagają cztery Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej:
- w Grębiszewie (woj. mazowieckie),
- w Nałęczowie (woj. lubelskie),
- w Ustroniu (woj. śląskie) – sprawdź, jakim sprzętem dysponuje ten ośrodek,
- w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) – dowiedz się więcej o tym ośrodku.
Ośrodki oferują niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych, dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są całkowicie bezpłatne! Osoby, które dojeżdżają na zajęcia z domu będą miały pokryte koszty dojazdu – paliwa lub biletów, a także zapewnione posiłki w trakcie zajęć.
Funkcjonowanie ośrodków jest całkowicie dostosowane do sytuacji pandemii, a uczestnicy programu mogą czuć się bezpieczni.
Na co można liczyć w każdym ośrodku?
Zaangażowani w program specjaliści pomogą:
- ocenić stan zdrowia i podjąć niezbędne działania, aby w jak największym stopniu odzyskać sprawność,
- odzyskać wiarę we własne możliwości, wybrać nowy zawód i zdobyć kwalifikacje niezbędne do jego wykonywania,
- znaleźć pracę dopasowaną do Twoich możliwości i potrzeb lub rozpocząć działalność gospodarczą.
Rehabilitacja kompleksowa rozpocznie się od dokładnej oceny przez specjalistów (lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych) stanu zdrowia, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostanie Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości danego uczestnika. Zostanie w nim określony ogólny cel rehabilitacji, zostaną dobrane do niego działania (zabiegi, szkolenia, spotkania ze specjalistami itp.), harmonogram i sposób oceny ich efektów oraz sposób realizacji każdego z modułów: zawodowego, medycznego i psychospołecznego. Indywidualny Program Rehabilitacji w razie potrzeby będzie na bieżącą modyfikowany.
W przygotowaniu Indywidualnego Programu Rehabilitacji i jego realizacji będzie uczestniczyć zespół rehabilitacyjny w składzie:
- lekarz
- fizjoterapeuta
- psycholog
- doradca zawodowy
- pośrednik pracy
- terapeuta zajęciowy
- specjalista ds. zarządzania rehabilitacją
Na czym polegją moduły?
Moduł zawodowy
W ramach modułu zawodowego będziesz mieć możliwość uzyskania wsparcia doradcy zawodowego. Będzie on służył radą w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do Twoich zainteresowań oraz obecnych możliwości i cieszącego się zainteresowaniem pracodawców. Doradca ustali także, czy dany uczestnik programu nie powinien wziąć udziału w dodatkowych zajęciach z zakresu np. matematyki, informatyki czy języka obcego.
Moduł medyczny
Moduł medyczny jest ważnym elementem w procesie powrotu do aktywności zawodowej. Jego celem jest przywrócenie utraconych funkcji organizmu lub ich odtworzenie w jak największym możliwym do osiągnięcia stopniu, co ułatwi podjęcie pracy.
W Indywidualnym Programie Rehabilitacji określona zostanie liczba zleconych zabiegów oraz ich częstotliwość. Formy terapii będą zależne od potrzeb danego uczestnika programu. Mogą to być na przykład: fizjoterapia (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż), terapia zajęciowa, logopedyczna. Raz na dwa tygodnie zespół rehabilitacyjny będzie dokonywał oceny aktualnego stanu zdrowia. W razie potrzeby ocena będzie dokonywana będzie częściej.
Osoby wymagające stosowania leków z powodu chorób przewlekłych, w celu zapewnienia ciągłości terapii będą miały zapewniony dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów.
Moduł psychospołeczny
W ramach modułu psychospołecznego psycholog z zespołu rehabilitacyjnego będzie czuwał nad każdym uczestnikiem programu i pomoże przezwyciężyć trudne momenty zwątpienia.
Ile czasu trwa kompleksowa rehabilitacja?
O tym, ile czasu dana osoba będzie uczestniczyć w Programie decyduje przebieg jej rehabilitacji zawodowej. Średni czas oszacowano na 6 miesięcy. W Programie można być nawet przez rok z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy – wszystko zależy od przebiegu rehabilitacji zawodowej. W jej skład wchodzi m.in. wsparcie doradcy zawodowego, który pomaga uczestnikowi programu znaleźć pierwszy lub nowy zawód. Oprócz tego są prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia z tzw. kompetencji kluczowych (m.in. językowych) i szkolenia komputerowe.
Główną rolę odgrywają szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Dla każdego uczestnika przewidziano średnio 400 godzin tych szkoleń. Kończą się one egzaminem i przyznaniem certyfikatu.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz