W pandemii z nadzieją. Za nami 25. Wielka Gala Integracji
Pandemia sprawiła, że jubileuszowa 25. Wielka Gala Integracji była inna niż wszystkie dotychczasowe. Odbyła się bez udziału publiczności, jednak transmisję z Teatru Nowego w Warszawie można było 20 listopada 2020 r. śledzić on-line na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.
- Jesteśmy mistrzem świata pozytywnego myślenia! – powitał wirtualną publiczność prowadzący tegoroczną Wielką Galę dziennikarz Tomasz Wolny.
- Formuła nieco inna, ale to, co łączy wszystkie Gale, to pozytywna, dobra energia, którą chcemy się z wami dzielić – dodała Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Obiecuję, że będzie radośnie.
Prowadzący wspomnieli śp. Piotra Pawłowskiego, założyciela Integracji.
- Czujemy obecność Piotra, jest z nami – podkreśliła Ewa Pawłowska.
Prezes Integracji Ewa Pawłowska i prowadzący galę Tomasz Wolny
Medale za wrażliwość
Podczas Gali tradycyjnie wręczono Medale Przyjaciel Integracji, przyznawane od 1997 r. osobom i instytucjom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Tym, którzy robią więcej, niż muszą. W tym roku Medale odebrali:
- Koalicja Liderzy Pro Bono za wieloletnie angażowanie się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
- BNP Paribas Bank Polska, za prowadzenie konsekwentnej polityki tworzenia bankowości dostępnej dla wszystkich klientów,
- prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, którą kapituła nagrodziła za długotrwałą pracę nad zmianą systemu orzeczniczego w Polsce oraz niestrudzone wcielanie w życie idei kompleksowej rehabilitacji.
Profesor Wilmowska-Pietruszyńska nie mogła być obecna podczas Gali.
- To jest medal za wrażliwość, nie tylko lekarza, ale człowieka na potrzeby drugiej osoby – powiedziała Ewa Pawłowska. – Z wielką przyjemnością wręczę pani profesor ten Medal osobiście, gdy tylko będzie to możliwe – dodała.
Ewa Pawłowska z Medalem Przyjaciela Integracji dla nieobecnej prof. Wilmowskiej-Pietruszyńskiej
Kontakt z najbliższymi to podstawa
Podczas krótkiego panelu dyskusyjnego podczas Gali poruszone zostały niektóre problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością w czasie pandemii COVID-19. Punktem wyjścia była historia Moniki i Małgorzaty. Monika mieszka w DPS w Ciechanowie, w zeszłym roku przyjechała na Galę i spotkała w metrze Małgorzatę, która miała tylko pomóc jej trafić do Areny Ursynów. Jednak skończyło się na wspólnym pobycie na Gali, a potem akcji zbierania środków na nowy wózek dla Moniki, którą zorganizowała Małgorzata, zakończonej szczęśliwym finałem. Znajomość trwa, o czym przypomniał także film emitowany podczas tegorocznej Gali.
Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, mówiła o sytuacji mieszkańców domów pomocy społecznej podczas pandemii.
- Pierwszy lockdown uchronił nas przed tym, co wydarzyło się w takich placówkach na Zachodzie. Fakty są takie, że w Polsce tylko 3,6 proc. osób chorych to osoby przebywające w placówkach całodobowej opieki. Druga sprawa to izolacja, która chroni te osoby, ale też bardzo niekorzystnie wpływa na ich psychikę – mówiła. – Z mojej perspektywy, z perspektywy Kancelarii Prezydenta, gdzie zajmowaliśmy się w ostatnim czasie tym tematem bardzo intensywnie, kontakt z najbliższymi jest absolutną podstawą i powinien być możliwy przy zachowaniu środków ostrożności – dodała.
Zaznaczyła, że sytuacja pandemii może być także punktem wyjścia do robienia dobrych rzeczy.
- Kwestia tłumaczenia na język migowy konferencji Prezydenta RP jest bardzo ważna – podkreśliła Paulina Malinowska-Kowalczyk. – Dlatego od przyszłego tygodnia prezydent będzie miał na stałe swojego tłumacza języka migowego i mam nadzieję, że stanie się to standardem.
Od lewej: Michał Plewka, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Krzysztof Kotyniewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych; Paulina Malinowska Kowalczyk, doradczyni Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością oraz prowadzący dyskusję Tomasz Wolny
Wykluczeni z pomocy medycznej
Za tę deklarację szczególnie podziękował Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych (PZG). Przypomniał, że wiosną, na początku pandemii, osoby głuche zostały wykluczone z dostępu do informacji ze względu na brak tłumaczeń w PJM.
- Wystosowaliśmy petycję, którą podpisało ponad 5 tys. osób, zaangażowało się całe środowisko osób głuchych, dzięki temu wprowadzone zostały tłumaczenia ważnych konferencji w języku migowym – mówił Krzysztof Kotyniewicz. – Teraz pojawił się inny problem, wielkości tłumacza, który powinien zajmować 1/8 ekranu, nie może być zbyt mały, gdyż jest wtedy nieużyteczny dla osób głuchych.
Zwrócił także uwagę na fakt, że teleporady lekarskie wykluczyły osoby głuche z pomocy medycznej.
- Na początku przyszła nam z pomocą Fundacja PGNiG, dzięki której mogliśmy uruchomić wideoinfolinię przez pierwszy miesiąc, która działała 24 godziny na dobę, a od 16 maja, dzięki wsparciu PFRON, możemy kontynuować działalność wideoinfolinii – mówił prezes PZG.
Podkreślił, że tylko w listopadzie zostało załatwionych 500 spraw, a wykonano 1000 połączeń.
Rzecznik prasowy PFRON, Michał Plewka, przypomniał z kolei o najważniejszych działaniach Funduszu w czasie pandemii i uruchomionych programach, jak wsparcie terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością czy wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób, które nie mogły w tym czasie uczęszczać do placówek terapeutycznych.
- Do programu wsparcia terapeutycznego zgłosiło się 55 organizacji pozarządowych, a pomocą objętych będzie 4500 osób – powiedział. – Zdajemy sobie sprawę, że my centralnie nie widzimy wszystkiego, dlatego też współpracujemy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – dodał.
Aleksandra Nykiel
Nykiel, Czeszel, Domagała...
Nie byłoby też Gali bez udziału artystów. W tym roku zaśpiewali młodzi artyści z niepełnosprawnością Aleksandra Nykiel, Kamil Czeszel, a gwiazdą wieczoru był Paweł Domagała, który tego samego dnia miał premierę swojej nowej płyty.
Podczas 25. Wielkiej Gali Integracji nie zabrakło także sztuki innego rodzaju. Prezentowana była twórczość osób z niepełnosprawnościami, które wcześniej nadsyłały swoje dzieła. Z wszystkimi zapoznać się można na specjalnie poświęconej im stronie.
Gala tłumaczona była przez niezawodnych mistrzów polskiego języka migowego – Małgorzatę Limanówkę i Bernarda Kinowa. Osobny link prowadził także do transmisji na żywo z audiodeskrypcją.
Niezawodni przyjaciele
Wiele osób śledziło Wielką Galę Integracji przez internet. Pod koniec Ewa Pawłowska podziękowała im, a także niezawodnym przyjaciołom Integracji.
- Cieszę się i dziękuję, że możemy się razem spotykać, że możemy przekazać państwu dużą dawkę pozytywnej energii, bo cóż jest ważniejsze w tak trudnych czasach? – mówiła. – To poczucie, że są tacy wspaniali ludzie, daje nam siłę i wiarę, że damy radę. Bardzo chciałam podziękować wspaniałemu zespołowi Integracji, naszym przyjaciołom, widzom, uczestnikom naszych Gal, którzy zawsze, mimo mrozu, wsiadali do autokarów i przyjeżdżali. Wszystkim bardzo dziękuję za ogromne wsparcie.
Kamil Czeszel
Także widzowie m.in. poprzez czat w serwisie YouTube przesyłali ciepłe słowa.
„Piękna uroczystość, dziękujemy i wielkie brawa dla Organizatorów” – napisała Urszula Wyganowska.
„Integracjo wszystkiego najlepszego. Cudownie, że jesteście z nami i dla nas” – dodała Bogumiła Czerniawska.
„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym – Gandhi. Działania Fundacji Integracja są tego najlepszym dowodem. Wyrazy uznania dla Pani Ewy i Zespołu Integracja” – podkreśliła Anna Pisarska.
„Cieszę się, że byłem” – skwitował krótko Michał Poniedzielski.
„Do zobaczenia za rok, oby już na żywo!” – podsumowała Iga Jendrych.
Oby!
Wielka Gala Integracji (z tłumaczem polskiego języka migowego):
Wielka Gala Integracji (z audiodeskrypcją):
25 lat Wielkiej Gali Integracji to okazja do podsumowań. Zobacz, ile się działo przez te lata!
Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – instytucji, firm i organizacji – którym dziękujemy za wsparcie!
Partnerzy 25. Wielkiej Gali Integracji
Organizator:
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Partner instytucjonalny:
Partner strategiczny:
Partnerzy:
Partner technologiczny Integracji:
Patronat medialny:
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz