Gdynia: Pomoc prawna z dostawą do domu
Zmagający się z ciężką chorobą i niepełnosprawnością mieszkańcy Gdyni od początku tego roku mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej bez konieczności wychodzenia z domu. Prawnik udzieli im wsparcia w miejscu zamieszkania.
Ten nietypowy projekt realizowany przez gdyńskie Stowarzyszenie OVUM potrwa do października br. i skorzystać będzie mogło z niego 400 osób. – Bodźcem do napisania projektu i zdobycia finansowania były sygnały od naszych klientów, opisujących swoje trudne położenie – wyjaśnia Anna Melki, koordynatorka projektu.
- Osoby, które zmagają się z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością przeważnie koncentrują swoją uwagę na walce z chorobą i bólem. Niejednokrotnie nie chcą dodatkowo obarczać swoich bliskich, od których są zależni, dodatkowymi problemami, m.in. natury prawnej. Niektórzy z nich chcieliby uporządkować swoje sprawy prawne lub rodzinne. Tymczasem rozmowa z członkami rodziny na te tematy wywołuje u nich czasami silny sprzeciw. Nie można zapomnieć też o barierach psychicznych związanych z lękiem przed odrzuceniem społecznym. Niejednokrotnie prowadzona terapia lub schorzenie powodują znaczną zmianę wyglądu zewnętrznego, który u osób postronnych może budzić lęk albo współczucie. Możliwość uzyskania pomocy prawnej świadczonej w miejscu pobytu (szpital, hospicjum, dom) zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa związanego samym procesem leczenia – mówi Melki.
Koordynatorka projektu podkreśla, że jego pośrednim celem jest także pobudzenie aktywności pro bono trójmiejskiego środowiska prawniczego. Ma ona nadzieję, że w działania projektowe uda włączyć się prawników na aplikacjach, adwokatów, radców prawnych i prawników korporacji. Organizatorzy nie ograniczają tematyki udzielanych porad, natomiast z zasady nie będzie można otrzymać porady w zakresie wyliczania zobowiązań finansowych (np. podatki), wyliczania wysokości rent i emerytur oraz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prawnicy nie będą też reprezentować klientów w sądzie.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zarządzanych przez Instytut Spraw Publicznych w ramach Programu Obywatel i Prawo VII.
Pobierz regulamin uczestnictwa w projekcie (.doc, 36 KB)
Komentarze
-
re:
15.01.2013, 10:50W razie potrzeby można wziąść przykład z wielu osób które dostały pomoc prawną od prawników w ramach płatnej pomocy online e-prawnik.pl/zamow-opinie/ tutaj linkuje ci drogę do pomocy ;) pozdrawiam.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz