Kraków: Startuje edukacyjny projekt dla studentów "Po co nam zmysły?"
Krakowski oddział Programu PROJEKTOR, wolontariatu studenckiego realizowanego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu oraz Fundacja Nowe Spojrzenie, zaprasza studentów do udziału w projekcie „Po co nam zmysły?”.
Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie z dziećmi kreatywnych możliwości wykorzystywania różnorodnych zmysłów oraz przybliżenie zagadnień związanych z niepełnosprawnością i jej społecznym odbiorem.
W ramach projektu od października do grudnia br. w 10 podkrakowskich podstawówkach przeprowadzonych zostanie sześć warsztatów dla dzieci z klas I-III i IV-VI. Warsztaty poprowadzą dwuosobowe zespoły studentów. – Do każdego zespołu zapraszamy jednego studenta z niepełnosprawnością – zaznaczają organizatorzy.
Tematy przewodnie zajęć to: aktywne poznawanie świata różnymi zmysłami, poznawanie i poszanowanie różnorodności oraz poszerzenie zasobu słownictwa w obszarze odbierania bodźców różnymi zmysłami.
Uczestnikami projektu mogą zostać studenci, także z niepełnosprawnością, bez względu na kierunek i rok studiów. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie statusu studenta lub doktoranta oraz wiek poniżej 27. roku życia (dla studentów).
Biorąc udział w przedsięwzięciu, otrzymają zestaw materiałów edukacyjnych, będących punktem wyjścia do poprowadzenia warsztatów: scenariusz zajęć dla klas I-III i IV-VI, przykłady zajęć plastycznych, zestaw zabaw ruchowych aktywizujących poszczególne zmysły, bajki dla najmłodszych o różnych rodzajach niepełnosprawności, prezentacje multimedialne i filmy. Wezmą także udział w szkoleniach, które przygotują ich do przeprowadzenia zajęć.
Studenci zostaną podzieleni na dwuosobowe zespoły. W każdym z nich będzie jeden student z niepełnosprawnością. Zespoły zostaną przydzielone do szkół biorących udział w programie w oparciu o grafik i dyspozycyjność studentów, grafik szkół oraz przystosowanie szkół do goszczenia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każdemu zespołowi przydzielony zostanie opiekun (tzw. Szkolny Opiekun Programu) oraz jedna klasa, w której studenci poprowadzą cykl zajęć dotyczących zmysłów.
Studenci uczestniczyć będą w programie na zasadzie wolontariatu. Każdy student biorący udział w projekcie zostanie przygotowany do prowadzenia zajęć dzięki serii szkoleń, które obejmą takie zagadnienia, jak: wzajemna komunikacja między osobami sprawnymi i z niepełnosprawnością, przełamywanie barier i stereotypów w relacjach z drugą osobą w sytuacji odmienności; praca z grupą, umiejętności trenerskie; pedagogika zabawy, pedagogika cyrku; pisanie scenariuszy zajęć. Jeden z warsztatów odbędzie się w formie wyjazdowej (w Beskidzie Żywieckim).
Uczestnicy otrzymają zwrot kosztów podróży do szkoły na wszystkie spotkania w ramach prowadzonych warsztatów oraz zaświadczenie z udziału w projekcie.
Zgłoszenia przyjmowane są do 11 października 2013 r. Rozmowy z kandydatami odbędą się w terminach: 14-18 października 2013 r.
Osoby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu proszone są o wysyłanie zgłoszeń na adres mailowy: poconamzmysly@gmail.com. Dodatkowe informacje można uzyskać mailowo: k.salwa@projektor.org.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz