Dawid Ogrodnik odebrał Paszport "Polityki"
Tegoroczny Paszport "Polityki" w kategorii "Film" otrzymał Dawid Ogrodnik, odtwórca głównej roli w głośnej produkcji "Chce się żyć".
Nagrodę przyznano mu za "aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe i wielką charyzmę". Młodego aktora doceniono szczególnie za rolę niepełnosprawnego Mateusza w filmie „Chce się żyć”, która – jak argumetowało jury – "już przeszła do historii polskiego kina".
Wśród nominowanych w kategorii "Film" obok Dawida Ogrodnika znaleźli się Agata Kulesza i Tomasz Wasilewski.
"Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka z dziecięcym porażeniem mózgowym, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ducha. Dramat został uhonorowany szeregiem prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. Srebrnymi Lwami, Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalach filmowych w Gdyni i Montrealu.
Dawid Ogrodnik, odtwórca roli Mateusza, fot.: mat. prasowe
filmu "Chce się żyć"
Dawid Ogrodnik urodził się w 1986 r. w Wągrowcu i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Choć na swoim koncie ma dopiero dwie duże role filmowe, przyniosły mu one pochlebne opinie krytyków i nagrody. Za stworzenie kreacji Rahima w "Jesteś Bogiem" otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego w Gdyni, zaś rola Mateusza w „Chce się żyć”, zbudowana z samych grymasów, gestów i mrugnięć, została okrzyknięta wyczynem, który przejdzie do historii polskiego kina.
Dawid Ogrodnik występuje też na scenach teatralnych; od niedawna jest etatowym aktorem TR Warszawa.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz