Partner
„PARTNER III – wsparcie zadań i projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe”
Cele programu:
1. Celem strategicznym programu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych poprzez działania podejmowane przez organizacje pozarządowe.
2. Celem operacyjnym programu jest zapewnienie dostępności do oferty wsparcia, w tym usług świadczonych przez organizacje pozarządowe na rzecz osób niepełnosprawnych.
Przeznaczenie pomocy:
W ramach programu pomoc finansowa może być przeznaczona na realizację zadań i projektów dotyczących działań określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2008 roku, w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej zlecanych fundacjom i organizacjom pozarządowym (Dz. U. Nr 29, poz. 172) .
Program realizowany jest w dwóch modułach:
Moduł A
Dofinansowanie zadań.
Moduł B
Dofinansowanie projektów dotyczących działań jednorazowych.
Warunki uczestnictwa w programie:
1. O przyznanie pomocy finansowej w ramach programu ubiegają się organizacje pozarządowe.
2. Organizacja uczestnicząca w programie musi mieć udokumentowane min. 2 lata działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością, oraz musi posiadać lub mieć gwarancje uzyskania wkładu własnego na realizację projektu.
Wysokość i zakres pomocy:
1. Kwota wydatkowana ze środków PFRON na realizację każdego z zadań (w ramach modułu A programu) lub każdego z projektów (w ramach modułu B programu), nie może przekroczyć:
• 80% wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach realizacji zadania lub projektu oraz
• kwoty przyznanego dofinansowania.
2. W przypadku organizacji pożytku publicznego, kwota wydatkowana ze środków PFRON na realizację każdego z zadań (w ramach modułu A programu) lub każdego z projektów (w ramach modułu B programu), nie może przekroczyć:
• 90% wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach realizacji zadania lub projektu oraz,
• kwoty przyznanego dofinansowania.
3. Suma wydatków ze środków PFRON na:
• zakup i/lub konserwację sprzętu i/lub urządzeń,
• prace montażowo-konserwacyjne,
• adaptację pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych,niezbędnych do prawidłowej realizacji zadania lub projektu, nie może być wyższa niż 20% kwoty całkowitego dofinansowania zadania lub projektu.
4. Praca wolontariusza, poświadczona porozumieniem zawartym zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), może zostać wliczona do budżetu zadania lub projektu jako wkład własny rzeczowy, jednak wolontariuszem nie może być beneficjent ostateczny ani stały pracownik wnioskodawcy wykonujący dodatkowe prace związane z realizacją zadania lub projektu.
5. Środki wymagane jako wkład własny, nie mogą pochodzić ze środków PFRON.
6. Budżet zadania lub projektu nie może zakładać osiągnięcia zysku przez wnioskodawcę, tym samym planowane przychody zadania lub projektu powinny służyć do sfinansowania wydatków (kwalifikowalnych i/lub niekwalifikowalnych) zadania lub projektu.
7. W sytuacji, o której mowa w ust. 6, wydatki poniesione w części dotyczącej wydatków niekwalifikowalnych zadania lub projektu, wymagają udokumentowania.
8. Przychody uzyskane w wyniku realizacji zadania lub projektu, niezaplanowane w budżecie zadania lub projektu pomniejszają wysokość udzielonego w ramach programu dofinansowania.
9. Pomoc finansowa w ramach programu, udzielana jest na pokrycie tych wydatków (tej części wydatków), które nie zostały sfinansowane z innych źródeł (m. in. ze środków publicznych, w tym ze środków funduszy strukturalnych, itd.).
10. Dofinansowaniu w ramach programu nie podlegają wydatki poniesione przed dniem 1 stycznia 2008 roku.
11. Beneficjenci, którzy realizują zadanie lub projekt o całkowitej wartości (w odniesieniu do wydatków kwalifikowalnych) równej lub przekraczającej 500.000 zł, zobowiązani są do przeprowadzenia audytu zewnętrznego tego zadania lub projektu.
12. Pomoc finansowa w ramach programu nie może być przyznana wnioskodawcy, który otrzymał dofinansowanie ze środków PFRON na to samo zadanie lub na ten sam projekt z innego tytułu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92), w tym również w ramach programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON.
Czas trwania programu:
Program realizowany będzie od daty zatwierdzenia programu przez Radę Nadzorczą PFRON do dnia 31 grudnia 2009 roku.
Szczegółowe informacje:
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz