Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna
Córka ma 09-M, podwójny układ moczowodu nerki lewej i refluks 3 stopnia moczowodu oraz wielotorbielowatość nerek; dostała orzeczenie w maju bez punktu 7, ale w punkcie 6 i 8 „wymaga”. 16 września skończy rok, jak ponownie złożyć wniosek do powiatowej komisji, aby pozytywnie przyznali pkt 7? Dodam, że nie miałam pojęcia, że jako zasiłek dla opiekuna wymagane są 2 punkty jednocześnie. Do 16 września mam zasiłek macierzyński i myślałam, że będzie na pewno przysługiwał mi zasiłek dla opiekuna, bo to przecież malutkie dziecko i ma orzeczenie, dlatego dopiero teraz, gdy kończy mi się zasiłek macierzyński, w MOPS dowiedziałam się, że musi się spełniać te oba punkty, co jest dla mnie niezrozumiałe.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 17. ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Odnośnie pkt 7 polecam lekturę jednego z artykułów z naszej strony.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik