Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Aplikacje bez barier po raz drugi

14.08.2014
Autor: Łukasz Drozda
Źródło: inf. własna

Już po raz drugi wybierzemy i nagrodzimy twórców najciekawszych koncepcji – nowych i istniejących już wcześniej – aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością. 1 września rusza druga edycja konkursu „Aplikacje bez barier”.

Osoby z niepełnosprawnością to 12,2 proc. populacji Polski. To właśnie one są jedną z najbardziej narażonych na wykluczenie grup społecznych. Paradoksalnie, często także w obszarze nowych technologii, które zamiast ułatwiać życie stanowią dodatkowe wyzwanie dla istotnej części Polaków i Polek. Konkurs „Aplikacje bez barier” ma za zadanie to zmienić i wypromować najciekawsze inicjatywy przełamujące ten niepokojący schemat. Nagrodzić zarówno projekty mogące pozytywnie wpłynąć na likwidowanie barier w codziennym życiu w mieście, jak i wyróżnić już istniejące aplikacje.

- Smartfony i tablety wielu ludziom kojarzą się z ułatwieniem życia, mobilnością i swobodą korzystania z nich. Codziennie przybywa nowych użytkowników tego typu urządzeń. Także rynek aplikacji mobilnych rośnie w ogromnym tempie. Niestety wielu twórców aplikacji zapomina o tym, że użytkownikami ich produktów mogą, a co więcej chcą być, osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście jednak świadomość potrzeb tych użytkowników jest z roku na rok coraz większa. Powstają nowe aplikacje dedykowane np. dla osób niewidomych, ale również aplikacje uniwersalne, z których mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnością. Warto wspierać ten pozytywny trend na rynku. Służy to zarówno innowacjom, jak i zwalczaniu wykluczenia dużej grupy ludzi – przekonuje Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji.

W tegorocznej edycji autorzy nowych koncepcji i istniejących już aplikacji mobilnych rywalizować będą w dwóch konkursach głównych.

W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji dopiero czekających na realizację, mających na celu ułatwienie codziennego życia osobom z niepełnosprawnością w Warszawie. Drugą część plebiscytu stanowi konkurs „Dostępne aplikacje”. Udział biorą w nim twórcy najciekawszych spośród już istniejących aplikacji. W pierwszej z jego kategorii nagrodzone będą aplikacje dedykowane specjalnie osobom z niepełnosprawnością, w drugiej aplikacje ogólne, dostosowane do potrzeb tej grupy ludzi.

Udział w konkursie pozwoli wypromować markę zwycięskich projektów i ich autorów oraz nadać im odpowiednią rangę dzięki prestiżowemu wyróżnieniu. Aplikacje oceni jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.
W czasie ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak SeeingAssistant – Home, program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy Go2Stop, dostosowaną do potrzeb osób słabo widzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Ponadto wyróżniono koncepcje aplikacji przeznaczonych dla chorych na epilepsję i narkolepsję czy takiej, czy umożliwiających swobodne planowanie podróży przez osoby na wózkach po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie.

W tym roku zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą do 10 października. Szczegółowe informacje na ich temat znajdą się wkrótce www.integracja.org w zakładce „Co robimy”. Laureatów poznamy podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbędzie się 6 listopada w Arenie Ursynów w Warszawie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas